2020 Yılı Stablecoin’ler İçin Nasıl Geçecek?

2020 Yılı Stablecoin’ler İçin Nasıl Geçecek?

5 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Mahsusen 2017 yılından sonra kripto para üniteleri kişilerin büyük bir ilgisini çekti. Son iki yıldır kripto para ünitelerine ilginin artmasıyla şirketler ve devletler de bu mevzuyla ilgili çeşitli adımlar atmaya başladı.

Ayrıyeten yatırımcılar da Bitcoin ve sair kripto para ünitelerine yatırımlarını arttırmaya başladı. 2017 yılında adeta servet elde eden yatırımcılar sonraki iki yıl boyunca mahsusen altcoin’lerde yaşanan düşüş trendi sebebiyle 2020 yılından büyük beklenti içindeler. Bunun yanında volatiliteden etkilenmek istemeyen yatırımcılar stablecoin’lere yöneliyor.

2020 ve Stablecoin’ler Mevcut stablecoin’lerin birçoğu, daha güzel alternatifler sebebiyle 2020 yılında yok olabilir. Zira tıpkı formda tıpkı klasik para ünitesine sabitlenmiş onlarca stablecoin ünitesine sahiden muhtaçlık yok. Bunun yanında âlâ birer temele sahip olan stablecoin’lerin güçlenmesi bekleniyor.

Bunun yanında Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire‘ye nazaran de stablecoin’lerin kimileri hayatta kalacak. CEO doğal olarak hayatta kalacak stablecoin’ler arasında Circle’ın coin’i USDC’yi de dahil ediyor.

Öte yandan Allaire, Tether‘ın hala stablecoin piyasasında baskın bir güç olduüunu ve Çin, Asya ve ABD’de milletlerarası ödemelerde giderek artan bir benimsenmeye sahip olduğunu söz ediyor.

CBDC’ler ve Libra Bunların yanında Allaire ana akım medyanın şu anda merkez bankası dijital para ünitelerine (CBDC) ve Facebook’un stablecoin girişimi Libra’ya odaklandığının da altını çiziyor ve şu sözleri kullanıyor:

Öte yandan daha evvel bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız üzere Avrupa Merkez Bankası (ECB) Idare Kurulu üyesi Jens Weidmann kısa mühlet evvel yaptığı açıklamalarda, ticari bankaların Libra’ya karşı kıymetli bir alternatif geliştirmeleri gerektiğini lisana getirmişti.

Menşe: Bitcoinist