2020 Yılında Kredili Araç Alımında Kasko Zorunlu Mu?

2020 Yılında Kredili Araç Alımında Kasko Zorunlu Mu?

17 Aralık 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Kredili araç alımın da kasko zorunlu mu? Öncelikle kredi bize her bankanın farklı faiz oranları ve farklı vade seçenekleriyle sunmuş olduğu anaparanın faizi kadar üzerinde olan bir miktardır. Krediler konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi şeklinde müşterilerin talepleri doğrultusun da çeşitlere ayrılmaktadır.

Kişiler kendine en uygun faiz oranını bularak bu yönteme başvurabilirler. Artık günümüzde kredi bir mecburiyet haline gelmiş olup işimizi kolaylaştırdığı için birçok alan da olduğu gibi araç sahibi olmak isteyen kişilerin de kullandığı bir ödeme aracıdır. Kredili alımlar da bankaların sunmuş olduğu fırsatlar ve kampanyalar da müşterilerin ilgisini çekerek müşterileri ev alımı, araç alımı, eşya alımı konusunda cezbetmektedir.

Kasko Nedir?

Kasko, taşıt sigortasıdır. Taşıtların kaza yapması sonucu araçların maddi hasarlarını karşılayan sigorta türüdür. Kasko herhangi bir taşıtın trafikte seyir halinde iken veya gece yanması, araç sahibinin aracının kaçırılması, maddi sayılabilecek herhangi bir zarar görmesi durumunda kasko aracılığı ile maddi hasarı karşılanır.

Tabi ki bu maddi hasarın karşılanması için öncelikle gerekli incelemeler, muayeneler hasarın neden kaynaklı olduğu sonucuna ulaşılması gerekir. Sonuca ulaşıldığın da kasko şirketi maddi hasarın ihmalden mi kaynaklı, kastı olarak mı yapılmış veya kaza sonucu mu meydana gelmiş olduğunu tespit ederek bütün incelemeler sonucun da hak ettiği meblağın kasko sigortasını yaptırdığı şirket tarafından hasarın tamamının veya da bir kısmının karşılanmasıdır.

Kredili Araç Alımında Kasko Zorunlu Mu?

Elbette ki kasko hiçbir araç için zorunlu değildir. Kasko tamamen kişinin aracını hayat şartların da yaşanabilecek olan olumsuzluklara karşı koruması için yaptırmış olduğu bir sigortadır. Araç sahibinin kendi isteğine bağlıdır.

Kimi zaman kasko sıfır araç alımın da araç alımına ek olarak bir kampanya şeklinde sunulmaktadır. Kimi zaman da bankaların vermiş olduğu taşıt kredilerine ek kampanya olarak sunulmaktadır.

Fakat zorunluluk anlamın da hiçbir bağlam yoktur. Kasko tamamen kişiye bağlı olarak ilerleyip özel sigorta şirketleri tarafından yapılmakta olup kredili araç alımında şart veya zorunluluk olarak sunulmamıştır. Kredili araç alımında kasko zorunlu değildir.

Krediler hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için Kredi Kategorisini ziyaret edebilirsiniz.