50.000 TL KOSGEB Hibe Kredisi

50.000 TL KOSGEB Hibe Kredisi

25 Ekim 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Girişimciler, işlerini geliştirmek isteyenler nakit 50.000 Lira hibe ve ek faizsiz krediler alabiliyor. KOSGEB genç girişimcilere; KOSGEB 50.000 TL hibe kredisi veriyor.  Başkalarının işini değil kendi işinizi yaparak kısa zamanda zengin olabilir, istihdamı arttırmaya katkı sağlayabilirsiniz. Ancak kendi işinizi kurmanız için önceden belli bir sermayeniz de olmalıdır. Sıfır sermaye ile iş yeri / fabrika /atölye açma olanağınız çok zayıftır.  Acaba 50.000 TL hibe almak için hangi şartlar gerekiyor? Bu makalede bu konu hakkında soru işretlerini ortadan kaldırmak istiyoruz.

50.000 TL KOSGEB Hibe Kredisi

50.000 TL KOSGEB Hibe Kredisi

  • Daha önce Üniversitede ya da KOSGEB bünyesinde girişimcilik kursu aldınız mı?
  • 18 yaşını geçtiniz mi?
  • Yeteri kadar sermayeniz var mı?
  • Herhangi bir suçtan ceza aldınız mı?
  • İş fikriniz KOSGEB tarafından desteklenen gruba giriyor mu?

Saydığımız bu 5 kriter dışında bir de KOSGEB iş Planı hazırlamış olmanız gerekiyor. KOSGEB iş planı hazırlamak kapsamlı bir iştir ve iş fikrinizi incelemek isteyen KOSGEB yetkililerine işiniz hakkında yazılı bilgi verir. Bu iş planının hazırlamayı bilmiyorsanız hemen KOSGEB iş planını indirmek için resmi sitesini ziyaret ediniz. PDF formatında bu ilgili iş planını indiriniz ve çıktısını alınız. Çıktıyı doldurmadan önce  iş fikriniz, ortaklarınız, sizin genel özellikleriniz, işin kapsamı, piyasadaki trafiği ve rakiplerinizin durumu hakkında geniş bir bilgiye sahip olmanız gerekiyor. İş planınızı yaparken her ayrıntıyı düşünmeniz gerekiyor. Çalıştıracağınız elemanlar, ihtiyacınız olan iş makineleri alet edevat ofis malzemeleri kırtasiye malzemeleri ve dükkan / atölye kirası tadilat masrafları hakkında bilginiz olmalı. Ek olarak bir yılda ne kadar iş hacmi olacağı, finansman kaynakları banka kredileri ve ana sermaye hakkında da bilgi vermelisiniz. İş fikrinizin orijinal olması gereklidir. Daha önemlisi de istihdam sağlayabilmelidir.

50.000 TL Hibe Almak İçin Yapılması Gerekenler

Krediniz için KOSGEB kaydınızı yapmalı ve e-kobi olarak giriş yamalısınız. Sonra da yeni güncel girişimcilik destek programları menüsüne tıklamanız gerekiyor. KOSGEB sitesinde güncel kredi ve hibeler hakkında bilgiler yer alır. İstenen belgeler arasında kira kontratı, giderlerin faturaları, işletmenin ruhsatı gibi belgeler de gerekiyor.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminde Anlatılanlar

Bu kursta anlatılan bilgiler önemlidir, Girişimci ruhunun ortaya çıkarılması, sorumluluk kavramının idrak edilmesi, tecrübelerin paylaşımı iş geliştirme egzersizleri hakkında çalışmalar yapılmaktadır.  İşletmelerin türleri ve nasıl kuruldukları hakkında da bilgi verilmektedir.  İş planı hazırlayabilmeniz için iş modeli ile ilgili atölye çalışmaları da yapılıyor.