ABD borsasında

ABD borsasında

14 Mart 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Dünya borsalarında koronavirüs çöküşü hız kaybetmeden devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın cuma gecesinden itibaren Avrupa’dan gelen tüm seyahatleri 30 gün süreyle askıya aldıklarını duyurmasıyla Çarşamba başlayan sert satış dalgası dün de devam etti. ABD borsaları güne yüzde 7 kayıpla başladı. Devre kesiciler çalıştı. Dow Jones günü yüzde 8.46, S&P 500 yüzde 7.95, Nasdaq yüzde 7.79 kayıpla kapattı. Bu endekslerin 1987’de yaşanan “kara pazartesi”nden bu yana kaydettiği en büyük kayıp oldu.

New York Fed, bu hafta üçüncü kez miktarını artırdığı repo operasyonları ile, koronavirüs salgının finansal etkilerinin borçlanma piyasalarında ve aynı zamanda ABD Hazine tahvil piyasalarında da sıkıntılar yaratmaya başladığına ilişkin işaretlerin arttığı bir ortamda, üç ay vadeli repo operasyonu ile piyasaya 500 milyar dolar verdi. Banka bu adımı Cuma günü bir ay vadeli repo ile 500 milyar dolar daha vererek tekrar edecek ve öte yandan, önümüzdeki bir aylık dönemde her biri aynı miktarda 10 operasyon daha gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bunların yanında Fed’in programladığı kısa vadeli repolarlarla birlikte, piyasaya verilecek toplam tutar 5.4 trilyon doları bulacak. Piyasaya verilecek likidite miktarının artırılma kararı, hisse senetlerine Perşembe günü tekrar sert satışların gelmesinden ve şirketlerin nakit ihtiyaçlarının arttığına ilişkin işaretlerden sonra geldi.