Altın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Altın alırken nelere dikkat etmeliyim?

13 Temmuz 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Altın insanlık tarihi boyunca her zaman en değerli maden olmuştur. Altın uğruna nice savaşlar yapılmış ve kanlar dökülmüştür. Altın hiçbir zaman değerini yitirmemiştir. Altın birçok insanın her zaman en gözde yatırım aracı olmuştur. Altın alırken çok dikkatli olmak gerekir. Aksi taktirde elimizdeki birikimden olabiliriz. Altın konusunda birçok dolandırıcılık vakasına çok sık karşılaşıyoruz. Ekip olarak sizi bu konuda uyandırmak ve bilinçlendirmek için bu yazı dizisini hazırladık. Altın alırken dikkat edilecek hususlar şunlardır:

  1. Altını emin ve güvenilir yerlerden satın alın. Aldığınız altın için yazılı sertifika isteyin. Altın aldığınız yer kartın arkasına aldığınız ürünü ayarı ve fiyatı yazmasını isteyin.
  2. Altının yeni olup olmadığına dikkat edin. Kuyumcular müşterilerinden aldıkları fazla yıpranmamış altınları parlatıp vitrine yeniden koyarlar.
  3. Altın aldığınız ürünün üstünde damga ve patentinin olup olmadığını kontrol edin. Ayar damgası olmayan altını kesinlikle almayın. Aldığınız altın yatırımlık altın değilse altının TSE damgasının olup olmadığını kontrol edin.
  4. Altın alırken aldığınız altının gramını, gram fiyatını ve işçilik maliyetlerini mutlaka sorup öğrenin.
  5. Altının sahtesinin kullanıcılar tarafından anlaşılması zordur. Sahte altını ancak bilinçli ve tecrübeli kuyumcular tespit edebilir. Altın alırken markalaşmış altınlardan ya da emin olduğumuz bir kuyumcudan altın almalıyız.
  6. Cumhuriyet altını 7 gram gelir. 22 ayar altından yapılmıştır. Bugün çeyrek altın 420 liradır. İşçiliği az olan bu altın daha çok al sat işlerinde kullanılır. Cumhuriyet altını devlet güvencesi altındadır. Alıp satarken çok büyük zarar etmezsiniz. Altının kulplu olup olmaması önemli değildir. Önemli olan altının gramajıdır.
  7. Yatırım için altın almayı düşünenler has altın alabilir. Has altınların işçilik maliyeti düşüktür. 22 ayar bir bilezikte çok fazla işçilik olmadığı için al sat işlemlerinde çok büyük zararlar etmezsiniz.
  8. Altın alırken fiyatlarına dikkat edin. Fiyatlar günlük olarak değişir. Fiyatlar aşağı yukarı bellidir. Çok ucuza altın sattığını iddia eden yerlerden altın almayın. Aldığınız altınlar sahte çıkabilir. Altın fiyatlarını takip edip size en uygun olan yerden satın almalısınız.