Altın Nedir ve Neden Değerlidir?

Altın Nedir ve Neden Değerlidir?

12 Temmuz 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Dünyada yer kabuğunun kalınlığı 35 kilometredir. Yer kabuğunun içinde birçok element bulunur. Bu elementlerden en değerli olanı hiç kuşkusuz altındır. Bu elementin değerli olmasının nedeni az bulunmasıdır. Yer kabuğunun %8i alüminyum bulunurken, 10 milyonda 2sinde altın bulunur. Altın kimyada Aurum olarak geçer. Latincede parlayan ışıldayan anlamına gelen altın periyodik cetvelde Au olarak gösterilir.

Altının etkileyici bir görüntüsü vardır. Renk avantajının yanında asite karşı dayanıklıdır. Doğada serbest halde bulunur. Demir gibi kolay işlenebilen ve paslanmayan bir elementtir. Altın özellikle süs eşyası olarak ön plana çıkmaktadır. Dünyada kıt kaynaklar listesinde altın 1.sırada yer alır. Altın zamanla insanlar arasında değiş tokuş aracı olarak kullanılmıştır. Ülkeler zenginliklerini arttırmak için her zaman altın rezervi arayışına girmiştir.

Altın Çeşitleri ve Ayarları Nelerdir?

Altın para basımında ve mücevhercilikte kullanılır. Herhangi bir alaşımda altının saflığı karat olarak ifade edilir. Saf bir altın 24 krattır. Yani altın % 100 altındır. Saf altın kuyumculukta kullanılmayacak kadar yumuşaktır. Mücevherler 22, 18, 14 ayarlık altın alaşımından yapılır. 24 ayar saf altındır ve 1000 miligramdır. 22 ayar altında 916 mg, 16 ayar altın 750 mg, 14 ayar altın 583mg altın bulunur. 18 ayar altın alaşımları içinde gümüş ve bakır yer alır. Yeşil altında % 25 gümüş, sarı altında % 12,5 gümüş ve % 12,5 bakır, pembe altında ise % 0,6 gümüş ve % 19 bakır, kırmızı altında ise %25 bakır bulunur.

 1. Cumhuriyet Altını: 22 ayar kulpsuz altın paradır. Ülkemizde farklı ebat ve ağırlıkta bulunur. Devlet güvencesi altında olan altın çeşididir. Bu altını sadece Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına bağlı Darphanede basılır. Cumhuriyet altını ziynet ve mesküs olmak üzere iki şekildedir. Mesküs altın ata altın olarak bilinir. Cumhuriyet altını ve ziynet altının ağırlıklarına göre 5 türü bulunur.
 2. Ziynet altın: Cumhuriyet döneminde üretilmeye başlanan ata altınlardan önce Osmanlı döneminde üretilip günümüze kadar gelen geleneksel altınlardır. 5 türlü ziynet altın vardır:
 3. Çeyrek Ziynet Altın: Ağırlığı 1,75 gramdır.
 4. Yarım Ziynet Altın: Ağırlığı 3,58 gramdır.
 5. Tam Ziynet Altın: Ağırlığı 7,02 gramdır.
 6. İki Buçuklu Ziynet Altın: Ağırlığı 17,54 gramdır.
 7. Beşli Ziynet Altın (5i bir yerde) Ağırlığı 35,08 gramdır.
 8. Cumhuriyet Ata Altını: Ata altın ya da Ata lirası olarak bilinir. Ziynet altından tamamen farklıdır. Kuyumcular sarraflar ve döviz bürolarında bu altını nakit paraya çevirebilirsiniz. Ata altın türleri şunlardır:
 9.  Çeyrek Ata Altın (Çeyrek Altın) : Ağırlığı 1.80 gramdır.
 10.  Yarım Ata Altın (Yarım Altın) : Ağırlığı 3.60 gramdır.
 11.  Tam Ata Altın (Tam Altın – Ata Lirası) : Ağırlığı 7.20 gramdır.
 12. İki Buçuklu Ata Altın: Ağırlığı 18 gramdır.
 13. Beşli Ata Altın (Beşi Bir Yerde) : Ağırlığı 36 gramdır.
 14. Reşat Altın: Sultan 5. Mehmet Reşat adına bastırılan Osmanlı altınıdır. Piyasada bu altını bulmak zordur. Cumhuriyet altınından daha değerlidir. Piyasada alım satım işlerinde kullanılır. Ağırlığı yaklaşık 7,2 gramdır. 22 ayar altın türüdür. Piyasada orijinal Reşat altın bulmak çok zordur. Bu altın ticari bir araç olarak kullanılır.
 15. Hamit Altın: Sultan 2. Abdülhamit adına basılan Osmanlı altınıdır. Antik bir değere sahiptir. 2,5 ve 5lik çeşitleri bulunur.
 16. Külçe Altın: Altın şirketleri altını yeniden kullanabilmek için altını eritip külçe şekline getirirler. Uluslar arası standart ölçü birimlerine göre külçe altın yaklaşık 12,5 kg ağırlığına denk gelir.  Piyasanın isteğine göre 1 gr ile 10 kg arasında külçe altınlar üretilmektedir.