Araştırma: “Libra 2020’de Piyasaya Sürülemeyecek”

Araştırma: “Libra 2020’de Piyasaya Sürülemeyecek”

20 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

The Block’un 2020 Outlook Araştırması’na katılanların birçok, Facebook tarafından başlatılan kripto para ünitesi girişimi Libra‘nın bu yıl başlamayacağına inanıyor.

Libra’nın Daha Yolu Var Bahsi geçen araştırma dijital varlık dünyasından 106 iştirakçinin iştirakiyle gerçekleşti. Bu araştırmaya nazaran, 106 iştirakçinin 72’si yani %67.9’u Facebook’un stablecoin girişimi Libra’nın 2020 yılında piyasaya sürülemeyeceğine inanıyor. Öte yandan iştirakçilerden 34’ü yani %31.1’i Libra’nın bu sene kullanıcıyla buluşabileceğine inandığını söz etti.

Öte yandan bu araştırma her ne kadar Libra’nın bu sene piyasaya sürülüp sürülemeyeceği ile ilgili nedenlere odaklanmamış olsa da ortaya çıkan son haberlerin Libra konusunda baş karışıklığı yarattığı ortada.

2020’de Libra

Libra Aykırısı Gelişmeler Örneğin bu ayın başlarında, Almanya merkez bankası yöneticisi Jens Weidmann bankaları Libra’ya karşı daha süratli ve daha ucuz ödeme usulleri geliştirmeye çağırdı. Aralık ayında ise ABD Birleşik Rezerv başkanı Lael Brainard projeyi eleştirerek girişim ile ilgili “temel yasal ve düzenleyici zorlukların” altını çizdi.

Ayrıyeten girişimin gözetici tertibi olan Libra Derneği, ağırlık yapmaya devam ediyor. Yapılan açıklamalara nazaran geçen hafta Libra’nın teknik yol haritasını yönlendirecek beş üyeli bir yönlendirme komitesi kurdular. Libra Derneği’nin oluşturduğu komitede Anchorage kurucu ortağı Diogo Monica, Calibra çekirdek eser başkanı George Cabrera, Bison Trails kurucusu ve CEO’su Joe Lallouz, Union Square Ventures ortağı Nick Grossman ve bir kişisi yardım kuruluşu olan Mercy Corps’un teknoloji yöneticisi Ric Shreves’in yan aldığını geçtiğimiz günlerde bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Tüm bunların yanında Facebook kurucusu Mark Zuckerberg geçtiğimiz günlerde 10 yıllık planlarından bahsetmiş ve bunlar arasında Libra’nın isminin bir defa dahi anmamıştı…