Asgari Ücret Alan Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Asgari Ücret Alan Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

17 Şubat 2020 0 Yazar: Arslan Eseroğlu

Asgari ücret alan kişiler, günümüzde ekonomisinde kredi çekmek zorunda kalabilmektedirler. Durum böyle olunca asgari ücretle geçinen kişiler, asgari ücret alan biri ne kadar kredi çekebilir sorusunu sormaktadır. Bu sorunun cevabı, sadece alınan maaşa bağlı değildir. Kredi notunuz ve kredi sicilinizin temiz olması, sigortalı olarak çalışıyor olmanız da sorunu cevabını etkilemektedir.

Asgari Ücret Alan Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Her banka, kredi için farklı şartlar sunmaktadır. Bu noktada en önemli şart; bankanın uyguladığı taksit tutarlarıdır. Taksit tutarları, aldığınız maaşın %50’sinden fazla olmamalıdır. Birçok banka, bu kurala göre hareket ettiği için asgari ücret alan biri, en fazla 50.000 TL / 60 ay vade şeklinde kredi çekebilir. 2020 yılında belirlenen asgari ücret ile mümkün olan miktar budur. Belirttiğimiz miktar, bankaların uygulayabildiği en yüksek miktardır fakat uzun yıllar aynı bankanın müşterisi olduysanız, bu noktada tolerans sağlanabilmektedir.

asgari-ucretliye-kredi

asgari-ucretliye-kredi

Asgari ücretle çalışıyor ve kredi almak istiyorsanız, hem ihtiyaç hem de konut kredisi alabilirsiniz. Bu noktada asgari ücret ile konut kredisi nasıl çekilir ve asgari ücret ile ihtiyaç kredisi çekmek gibi konulara yanıt vermiş olduk.

Asgari Ücretlinin Çekebileceği Kredi Tutarları

0.95 Faiz – 12 Ay Vade – 17.850 TL
0.95 Faiz – 24 Ay Vade – 33.400 TL
0.95 Faiz – 36 Ay Vade – 47.000 TL

Yukarıda yer alan tutarlar, ihtiyaç kredisi için geçerlidir. Bankaların inisiyatif sağlayabildiği unutmayın.

0.98 Faiz – 60 Ay Vade – 72.000 TL
0.98 Faiz – 120 Ay Vade – 112.000 TL

Belirtilen faiz tutarları ve vadeler, zaman içerisinde farklılık gösterebilmektedir. Bu neden ile asgari ücret karşılığında çalışıyorsanız ve kredi ihtiyacınız varsa, bankalar ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Dönem kampanyalarına denk geldiğiniz takdirde çok daha uygun faiz oranları ile kredi çekebilirsiniz.