Banka Kredileri Faiz Oranları ve Kredi Kullanımı

Banka Kredileri Faiz Oranları ve Kredi Kullanımı

8 Kasım 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Banka Kredileri kullanımı dünya üzerinde oldukça artmış bulunmaktadır. Finans sektörünün kredilerin gelişmesi ile birlikte oldukça büyüdüğü görülmektedir. Ülkeler ekonomi olarak bankalar üzerinde yükselmekte veya düşmektedir. Ülke içerisinde bankaların durumuna göre bazı dengelerin değiştiği görülmektedir. Borsa da işlem hacmi olarak en büyük firmalar veya şirketler bankalardır. Hemen hemen her bankanın İMKB 100 içerisinde olduğu görülmektedir. Borsa içerisinde bu derece büyük bir işlem hacminin oluşması bankaların bir ülke açısından ne kadar önemli olduğunun en büyük göstergesi olmaktadır. Kredi Faiz oranları 2019 itibariyle hızla düşmektedir.

 

Banka Kredileri Ve Kredi Kullanımı

 

Hangi kredi ihtiyacı bulunmakta ise ona göre göre birçok kredi bulunmaktadır. Her bir ihtiyaca göre farklı faiz oranlarında ve farklı vadelerde krediler bulunmaktadır. Konut almak isteyenler için konut kredisi, araba almak isteyenler için araç kredisi, düğün yapmak isteyenler için düğün kredisi, bedelli askerlik için bir birikimi olmayanlar için bedelli askerlik kredisi, borçlarının tamamını bir yere birleştirmek isteyenler için borç kapama kredisi ve benzeri onlarca kredi çeşidi bulunmaktadır. Vatandaşlar bu kredi türleri içerisinden ihtiyaçlarının bulunduğu kredi çeşidini alarak belirli bir vade içerisinde ödemelerini yapmaktadır.

 

Son zamanlarda en çok kullanılmakta olan kredilerin ve bu kredilerin şartlarının belirtilmesi, kredi ihtiyacı bulunmakta olan kişiler için son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bu sebeple güncel olarak bulunmakta olan kredilerin ve koşullarının bir yerde toplanması ile ilgili bir çalışmanın büyük bir kesime faydası bulunacaktır.

 

 1. Konut Kredisi Hesaplama ve Koşulları

Son zamanlarda kredi faizleri oranlarının düşmesi ile birlikte en çok talep görmekte olan kredi çeşidi konut kredisi olarak bilinmekte olan kredidir. Konut kredisi hesaplama kendisine göre sazı özel koşulları ve şartları bulunmaktadır. Koşulların sağlanması durumunda vatandaşlar konut kredisi imkanından faydalanabilirler. Konut kredisi kullanmak isteyen bir vatandaşın sağlaması gereken şartlar;

 • Türk vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Alacağı konutun iskanının bulunuyor olması
 • Kredi talebinde bulunacak kişinin kredi notunun talebe uygun bulunması
 • Sigortalı bir iş sahibi olunması
 • Maaşının krediyi ödeyebilecek düzeyde bulunması
 • Eksper tarafından konut veya iş yerinin değerinin alınacak krediye uygun olduğunu beyan etmesi
 • Evin tapusunun bulunması gerekmektedir.

Zaman zaman bankalar bu kuralların dışında bazı şartlar sunabilirler. Tüm şartların sağlanması ile birlikte bankalar kredi talebini değerlendirmeye almaktadır. Son söz başvuru yapılan banka şubesine aittir. Şartların tamamen sağlanması durumunda bile kredinin olumsuz olabileceği veya talep edilen tutarın altında bir kredinin uygun görülebileceği unutulmamalıdır. Tüm şartların sağlanması kredinin kesinlikle alınacağı anlamına gelmemektedir.

Kredinin vade sayısı bu zamana kadar maksimum 120 aya kadar verilebilmekte idi. Devlet tarafından yapılan düzenleme ile bu vade sayısı 180 ay olarak belirlenmiştir. Kredilerin maksimum ve minimum vadelerini devletin ilgili kurumları kararlaştırmaktadır.

 

 1. Araç Kredisi

Bir diğer talep noktasında yoğun ilgi gören kredi çeşidi araç kredisidir. Araç alımları için kullanılabilecek bir kredidir. Başka bir sebep dahilinde veya ihtiyaç içerisinde kullanılması mümkün değildir. Kredinin kullanım şartları bakımından bazı kuralları bulunmaktadır. Bu kuralların sağlanması ile kredinin kullanılması mümkün olmaktadır.

 

 • Türk vatandaşı olmak
 • Kredi notunun uygun olması
 • Araç üzerinde her hangi bir haciz veya rehin durumunun bulunmaması
 • Alınacak olan aracın eksper tarafından değerinin tespit edilmesi
 • Aracın ipotek altına alınması
 • Kullanılacak olan kredinin ödemesinin alınan maaş tarafından karşılanabilir olması
 • Sigortalı bir iş sahibi olunması şartları bu kredinin kullanımı için aranmakta olan şartlar arasında bulunmaktadır.

Araç kredisi için 60 aya kadar bir vade uygulaması bulunmaktadır. Bu kredinin araç dışında her hangi bir ihtiyaç için kullanılması mümkün değildir. Kredinin kullanılması ile ilgili son kararı ilgili banka şubesi vermektedir. Beyan edilen tüm bilgilerin doğru olduğunu talep eden kişi baştan kabul etmiş bulunmaktadır.

 

 1. İhtiyaç Kredisi

En çok kullanılan kredi türü olarak bilinen kredi ihtiyaç kredisidir. Kredi genel olarak bulunmakta olan bir ihtiyaç için kullanılmaktadır. Kendisine uygun bir kredi tipi bulamayanların başvurmuş bulunduğu bir kredi türüdür. Kredinin koşul ve şartları diğer kredilere göre farklılıklar göstermektedir.

 

 • Krediyi talep eden kişinin Türk vatandaşı olması
 • İhtiyacının ne olduğunu beyan etmesi
 • Sigortalı bir işinin veya iş yerinin bulunması
 • Alacağı krediye uygun kredi notunun bulunması
 • Bankalar ile geçmişte olumsuz bir durumun yaşanmaması
 • Talep edilmesi durumunda kefil getirilmesi ihtiyaç kredisi bakımından aranan şartlar arasında yer almaktadır.

Kredinin maksimum vade sayısı 60 ay olarak uygulanmaktadır. Daha fazla bir vade uygulanması mümkün değildir. Bankalar arasında kredi faiz oranları arasında belli farklılıklar bulunmaktadır. Kampanyaların takip edilmesi neticesinde piyasa oranlarının daha altında bir kredinin kullanılması mümkün olmaktadır. Konut veya araç gibi ihtiyaçlar için kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bu kredilerin faiz oranlarına devlet katkısının bulunması sebebiyle daha cazip koşullara kullanılması mümkün olmaktadır. İhtiyaç kredisinin faiz oranı diğer kredilere oranla daha yüksek olduğu bilinmektedir. Mevcut ihtiyaca karşılık gelecek bir kredinin bulunmaması durumunda bu kredinin kullanılması uygun olacaktır.

 

 1. Tatil Kredisi

Kullanım oranı bakımından en fazla kullanılmakta olan 4. Kredi konumunda bulunmaktadır. 1 senenin yorgunluğunun kaliteli bir tatille atılacağını düşünenler tarafından kullanılmakta olan bir kredi çeşididir. Belli zamanlarda çok cazip koşullarda verilmekte olan bir kredi olarak bilinmektedir. Zaman zaman oranlarının ihtiyaç kredisinin altına düştüğü görülmektedir. Kredinin şartlarının diğer kredi şartlarına benzediği görülse de maddeler halinde incelenmesinde fayda bulunmaktadır.

 

 • Tatil kredisine başvuru yapacak kişinin Türk vatandaşı olması
 • 18 yaşının üzerinde bulunması
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Bankalar ile daha önce bir problemin yaşanmamış olması
 • Sigortalı bir iş veya iş yeri sahibi olunması
 • Talep edilen tutarı karşılayacak bir maaşın bulunması şartlarında tatil kredisinin verilmesi uygun görülmektedir.

Kredinin kullanılması için gere son karar banka şubesi tarafından verilmektedir. Bankanın her hangi bir risk görmesi durumunda kediyi vermeme veya iptal etme hakkı bulunmaktadır. Şartların sağlanması müracaatın yapılması amacı iledir. Kredinin alınacağının bir garantisi bulunmamaktadır.

Bankalar tüm vermiş oldukları kredilerde sigorta işlemi uygulamaktadır. Konut veya araba gibi ürünlerin alınması durumunda bu ürünlerin ve kişinin hayat sigortası yapılmaktadır. İhtiyaç kredisi veya tatil kredisi gibi kredilerin alınması durumunda sadece hayat sigortası yapılmaktadır. Hayat sigortası her kişi için farklı ücretler ile sunulmakta ve kredi içerisinden tahsis edilmektedir. Kişinin yaşının ve sağlık durumunun el verdiği ölçüde bir ücret tarifesi çıkmaktadır. Herkesin sigorta fiyatının farklı olmasının sebebi budur. Kredi alınan bankanın dışında da bu sigorta işlemlerinin yapılması mümkün olmaktadır. Bu hizmetin daha cazip sunulması durumunda dışarıdan bu hizmetin alınması hakkı bulunmaktadır.

Tüm kredilerin alınması ile birlikte bir sözleşme imzalanmaktadır. Sözleşmenin bir kısmının veya tamamının uygulanmaması durumunda taraflar anlaşmayı iptal etme hakkına sahiptir. Kredi kullanan kişinin taksitlerinin 3 tanesini ödememesi durumunda almış olduğu kredi iptal edilerek tüm borcunun ödemesi istenecektir. Yapılan sözleşme gereğince ipotek veya kefiller üzerinden kalan tutarın tahsil edilmesi yolunu gidilmesi bu şartlarda gerekebilir. Kredilerin taksitlerinin zamanında ödenmesi ile bu gibi durumlara mahal verilmemesi gerekmektedir. Kredi notunun ileriki süreçlerde de lazım olacağı unutulmamalıdır.