Bitcoin Yeniden 8.000 Doları Zorlamaya Başladı!

Bitcoin Yeniden 8.000 Doları Zorlamaya Başladı!

7 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Kripto para piyasası 2020 yılına durgun bir biçimde giriş yapsa da, yılın birinci haftasından itibaren hareketlilik başladı. Birinci olarak sert bir dalgalanma ile birlikte 7.000 dolar altına inen Bitcoin (BTC), daha sonra beklenmeyen bir yükseliş ile tekrar 7.200 dolara kadar çıkmıştı.

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Bilhassa makro-ekonomik durumdaki meçhullükten faydalanan BTC, aslında son yaşanan vakalar ile birebir altın üzere bir kıymet saklama aracı olduğunu kanıtladı. ABD’nin İran’a yaptığı taarruz sonrası altın 300 Türk Lirası ile rekor kırarken, Bitcoin de hem lokal hem de global kolda kıymet kazandı. Bitcoin bilhassa 6 Ocak gecesi saatler içerisinde inanılmaz bir yükseliş yaşadı ve 8.000 doların yakında gelebileceğini gösterdi.

Bu metnin kaleme alındığı an itibariyle 7.884 dolardan süreç gören BTC, %4’lük bir yükselişe sahip. Bitcoin’in dünkü yükselişinin gerisinde yeni rastgele bir sebep olmasa da, buna ABD ile İran arasındaki karışıklığın artması ve Irak’ın da vukuata dahil olması sebep olmuş olabilir. Bitcoin aslında 2019 yılının ortalarında da Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları nedeniyle inanılmaz bir yükseliş yakalamıştı. Dijital Altın olarak görülen BTC’nin bunun üzere global çaplı her vakada yükseliş yaşaması birçok ekonomiste nazaran bir epey muhtemel.

Mayıs 2020 tarihinde Bitcoin

Buna ek olarak önder kripto para ünitesinin Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşecek blok mükafatı yarılanması da fiyatı yakın hengamda yükseltebilecek sebepler arasında gösteriliyor. Bitcoin’e ek olarak XRP ve vesair önde gelen altcoin’ler de önemli bir yükseliş elde etti. XRP’nin yükseliş sebebinin detaylarını ise buradaki haberimizden okuyabilirsiniz.