Çin’in Dijital Para Birimi Projesi Kusursuzca İlerliyor

Çin’in Dijital Para Birimi Projesi Kusursuzca İlerliyor

6 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Çin’in merkez bankası konumundaki Çin Halk Bankası (PBoC), dijital para ünite girişiminin “sorunsuz bir halde ilerlediğini” lisana getirdi.

Son CBDC Gelişmeleri Bu son gelişme, geçen hafta Pekin’de düzenlenen yıllık çalışma konferansı sırasında merkez bankası tarafından açıklandı. Fakat Çin Halk Bankası, merkez bankası dijital para ünitesinin (CBDC) şimdi lansman tarihi ile ilgili bir haber paylaşmadı.

Çin Halk Bankası mevzuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “2020’de de yasal dijital paraların geliştirilmesini mütemadi olarak ilerletmeye devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

Bunların yanında Çin’in dijital para ünitesi ile ilgili çalışmalar en az beş yıldır devam ediyor ve 2014 yılından bu yana Çin Halk Bankası bu hususta inisiyatif kullanıyor. Yapılan açıklamalara nazaran çok beklenen dijital yuan birinci evvel ticari bankalara dağıtılacak. Bundan sonra ise kullanıcılar ve işletmeler bu ticari bankalarda dijital cüzdanlar oluşturarak Çin’in merkez bankası dijital para ünitesinden faydalanabilecek.

Öte yandan yapılan açıklamalarda pilot dijital para ünitesinin birinci kentlerinin Shenzhen ve Suzhou olacağı belirtildi. Bunların yanında PBoC’nin Çin’e ilişkin yedi devlet bankası ve telekom şirketi ile iştirak kurduğu da tabir ediliyor. Yapılan açıklamalara nazaran bu kurumlar arasında Çin Devlet Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Bankası, Çin İnşaat Bankası ve Çin Ziraat Bankası, Çin Telekom, Çin Mobil ve Çin Unicom konum alıyor.

Çin ve Blockchain Bilindiği üzere Çin her ne kadar kendi kripto para ünitesi üzerinde çalışmalar yürütse de vatandaşlarının Bitcoin ve sair kripto para ünitelerini kullanmasını istemiyor. Ama bunun yanında Blockchain ile ilgili attığı adımları da hızlandırıyor.

Daha evvel bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız üzere 2019 yılının son günlerinde Çinli bir firma Çin’in birinci Blockchain ETF’ini piyasaya sürmek için adım attığını açıklamıştı.

Menşe: The Block