Çin’in İnternet Devi Baidu Kendi Kripto Parasını Piyasaya Sürdü

Çin’in İnternet Devi Baidu Kendi Kripto Parasını Piyasaya Sürdü

7 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Çin‘in internet devi ve Google‘ı olarak bilinen Baidu ahir kendi kripto para ünitesi Xuperchain‘i piyasaya sürdü. Mahallî haber asıllarının aktardıkları haberlere nazaran, Baidu’nun Xuperchain isimli kripto para ünitesi 6 Ocak tarihinde ”açık bir ağda” piyasaya sürüldü. Vesair geliştiricilerin eklerine açık olan ağ Baidu’nun kendi geliştirdiği teknolojisini temel alarak blockchain üzerinde kuruldu.

Baidu’nun ilgili teknolojisi devlet çapında ağ düğümlerini dağıtmayı ve ağın idaresini adil ve dağıtık bir halde sağlamayı hedefliyor. Aktarılan haberlere nazaran bu blockchain platformu temel olarak ödemelerde ve birçok tatbikte tasarruf sahası bulacak.

Baidu Blokcahin Ağı

Baidu’nun Blockchain Ağı Tenkitlerin Odağında Xuperchain’in rakiplerine kıyasla çok çokça avantajı olduğu belirtiliyor. Bunların arasında otonom güvenlik ve düşük süreç fiyatına sahip ödemelerin bölge aldığı açıklandı. Kripto para ünitesinin whitepaper‘ına nazaran ağ saniyede 10.000 süreç yapma kapasitesine sahip. Baidu şimdiden kendi blok gezginini de piyasaya sürdü.Blockchain ağının Çinli regülatörlerin istekleri ile tam entegrasyonlu olduğunun belirtilmesi ise kimi kuşkuları güçlendirdi. Birçok analist ve bilirkişi bunun gerçek bir merkeziyetsizliğe sahip olmadığını ve Çin idaresinde odluğunu sav ediyor.

Buna ek olarak Çin de kendi dijital parası için gelişmelere başladı ve detayları buradaki haberden okuyabilirsiniz.