Dolar Kurunda Düşüş Trendi Yaşanmaya Devam Edecek mi?

Dolar Kurunda Düşüş Trendi Yaşanmaya Devam Edecek mi?

10 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Dolar hakkında bilinmesi gereken en temel bilgiler zaman içinde değişime uğramaya devam ediyor. Sürekli olarak dengeleri alt üst eden döviz kurları artık çok daha makul orandan işlem görüyor. Bilindiği gibi yakın bir zaman önce yaşanan dolar krizi artık oldukça uygun seviyelere dönerek çok büyük sorunların çözülmesiyle sonuçlandı. Gelecek planlamaları yapan ve milyonlarca lira zarar eden kişiler yaşanan gelişmelerden oldukça mutlu.

Piyasalar üzerinde yapılacak olan değişiklikler ilerleyen zamanlarda da çok büyük sorunlar çıkarmayacaktır. Sağlanacak olan koşulların beraberinde her türlü gelişmeye hazırlıklı olmak gerekiyor. 3 aylık bir süre zarfında tekrar tehlike oluşturma şansını göz ardı etmemek gerekir. Döviz kuru takibini iyi yaparak atılacak olan adımlar buna göre ayarlanmak zorundadır. Hesap edilmeyen konular karşılaşıldığında zor durumda bırakabilme potansiyeli taşımaktadır. Para faktörünün olduğu her sektör için kaliteli araştırma şarttır.

Dolar Kuru Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın: Dolar ne kadar?

Dolar Hakkında En Güncel Bilgiler Nelerdir?

Dolar endeksinden tutun aklınıza gelebilecek tüm detaylara vakıf olmak son derece önemli bir konu. Yatırımların ne durumda olduğu ve sermayelerin dolar üzerindeki etkileri kesinlikle eksiksiz olarak kaydedilmelidir. Çünkü an itibariyle dolar fiyatı 5,81TL’den işlem görüyor. 6 lira altında değerle ilerlemesi birçok konuda zarar ettirirken diğer yandan kazandırmaya devam ediyor. Özellikle yapılacak olan dolar alımları için nelere dikkat edilmesi gerektiği bir kez daha karşımıza çıkıyor.

Piyasalar direnç artışı için girişimlerde bulunuyor. Belli bir kesim tartışmasız olarak en az 6,22 seviyelerine çıkmasını istiyor. Tüm bu çalışmaların nasıl bir şekilde alacağı herkes tarafından merak ediliyor. Kullanılan alanların başında genel olarak sistemin ne kadar etkili olabileceği ve daha fazla değer kaybı yaşanıp yaşanmayacağı inceleniyor. Belirli aralıklarla 5TL gibi bir rakama düşmesi de yine ortalığın karışması için yeterli olacaktır. Yurt içi ve yurt dışındaki gelişmeler Amerikan doları üzerinde etki ettikçe kimse net sonuçlar elde edemiyor. Sağlanacak olan koşullarla birlikte gösterilmekte olan ilginin artması bazı ekonomistler için çok büyük riskler taşıyor.

Bugünlerde Dolar Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Dolar yatırımı yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri hesap ederek en doğru kararı almaya çalışılmalıdır. Sonuç olarak alış fiyatı diğer günlere oranlara çok daha uygun bir döneme girmiş bulunmakta. Ancak ülkeler arasında yaşanılan gerginlikten en çok etkilenen alan yine canlı dolar kuru olacaktır. Yapılacak bir anlaşma feshi durumu tam olarak tersine çevirebilir.

Bununla beraber yine çok daha düşük maliyetlerde elde edilmeye başlandığı zamanlar da yaklaşıyor olabilir. Bu tarz durumları yapmak istediğiniz yatırım oranına bakarak ne kadar derine inmeniz gerekiyorsa inebilirsiniz. Dolar hakkında finansörlerin yaptıkları yorumlar sürekli olarak değişim gösteriyor. Yeni gelişmeleri ve yakın tarihteki ilerlemelere göz atmakta yarar var.

Merkez Bankası Dolar Dengesini Korumak İçin Girişimde Bulunacak mıdır?

Merkez bankası ve dolar ilişki son yıllarda iyice karmaşık bir hal aldı. 7 lirayı gören piyasalar tamamen otokontrol mekanizmasının geliştirilmesi gerektiğinin altını çizmiş oldu. Son olarak sağlanan denge yine 200 baz puan girişimiyle sağlandı. Yani dolar üzerindeki değişimler ilerledikçe merkez tarafından müdahaleler olacağı kesin bir durum.

Bu nedenle yakın zamanda çok aşarı oranda yükselme veya düşme söz konusu olmayacaktır. Dolar hakkında bilinmesi gereken en temel bilgileri öğrenmeden hareket etmek zor durumlarda kalınmasına neden olacaktır.

Anlık Dolar Fiyatları