Dolar/TL’de kritik seviyelerdeyiz

Dolar/TL’de kritik seviyelerdeyiz

21 Temmuz 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

ABD Lideri Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırım konusunda yaptığı birinci açıklamaların olumlu algılanmasıyla Dolar/TL gerilerken, çelişkili açıklamalar bu sabah kurda hafif bir düzeltmeye neden oldu.

Trump, idaresinin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın almasının akabinde Türkiye’ye yaptırım uygulamayı değerlendirip değerlendirmediği konusunda net olmayan açıklamalar yaptı.

İlk olarak “Şu anda bu mevzuya (yaptırımlara) bakmıyoruz” karşılığını veren Trump daha sonra kelam konusu adımın üzerinde düşünüldüğünü söyleyerek bu açıklamasıyla çelişen sözler kullandı.

Trump’a Ankara’ya yaptırımlara göz gerisi edip etmediği sorulduğunda “Birçok sebepten ötürü çok çok güç bir durum. Münasebetiyle, bakıyoruz. Ne yapacağımızı göreceğiz” dedi. yandan ABD’li Cumhuriyetçi ve Demokrat Senatörler Trump’ın Rus ordusuyla iş yapanları cezalandırmasını öngören yasaya uyması gerektiğini söyleyerek, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye’ye yaptırım pratiği davetinde bulunan tasarı sundular.

Dün saat 16:40’da 5.6915/5.6935 seviyesinde olan dolar/TL, Trump’ın birinci açıklaması ile akşam saatlerinde 5.6140 seviyesine kadar geriledikten sonra bu sabah saat 09:07’de 5.6430/5.6485 seviyesinde bulunuyor.

Sepet bazında TL tıpkı saatte 5.9978/6.0039, euro/TL ise 6.3532/6.3562 seviyesinde.

Işık Menkul Bedeller Araştırma Kompetanı Yusuf Kavak, Trump’ın açıklamaları ile dün gerileyen dolar/TL’de bu sabah itibariyle yukarı ataklar olduğunu söyleyerek, “Trump’ın açıklamasının daha net anlaşılmaya başlamasıyla kurda düzeltmeler görüyoruz. Gelebilecek yeni açıklamalar da bugün kurda volatiliteyi artırabilir” dedi.

Önümüzdeki periyotta mümkün yaptırımların içeriğinin değerli olacağını, iktisatta likidite meselesine neden olabilecek kararlar görülmezse TL’ye çok olumsuz yansımayabileceğini söyleyen Kavak, “Bu durumda piyasa kısa vadede TCMB’ye ve ne kadar indirim yapacağına odaklanacaktır. TCMB’den 300 baz puana kadar gelebilecek bir indirim hasarsız atlatılabilir ama 400 baz puanın üzerindeki ölçüler önemli bozulmaya neden olacaktır. Öte yandan ZK konusu da izlenecek” dedi.

Dolar/TL’nin 5.57 seviyesinin altına kalıcı gerilemesi halinde 5.30’lara hareketin başlayabileceğini belirten Kavak, yukarıda ise 5.78’in kırılmasının 5.92’leri amaç haline getirebileceğini belirtti.

Yurtiçinde son günlerdeki haber akışı ve devam eden risklere karşın kurda sakin ve aşağı taraflı bir seyir gözleniyordu.

Integral Yatırım da teknik tahlilinde Dolar/TL kuru için “Kur 5.65 seviyesinin altına gevşemiş durumda ve kur bu hareketinde başarılı olursa geri çekilme hareketi 5.60 seviyesinin altına gerçek sürebilir. Yeniden de kritik seviyelerdeyiz münasebetiyle muayyen desteklerden gelebilecek reaksiyon alımlarına karşı dikkatli olunmasında yarar var. Yukarıda 5.65 seviyesinin üzerinde tekrar 5.65 – 5.70 aralığı gündeme gelebilir. Teknik olarak zayıf olduğu için bir haber gelmediği sürece yükselişinde çok güçlü olmasını beklemiyoruz.” diyor.

Analistler kısa vadede piyasa için en kıymetli riskin TCMB’den beklenen getirisi indiriminin ölçüsüne yönelik belirsizlik olduğuna dikkat çekerken, yabancı yatırımcıların artık çokça süreç yapmaması ve son periyotta ağır alım yapan yerli kişisel yatırımcının dolar talebinin azalmasının, Fed’den nema indirim beklentisinin global risk iştahını desteklediği bir ortamda kurda fiyatlamaların sonlu kalmasına neden olduğunu belirtiyor.

TCMB’nin gelecek haftaki içtimada getiri indirimi yapacağına kesin gözüyle bakılırken, ne kadarlık indirim yapacağı ise piyasaların önümüzdeki devirde seyrinde belirleyici olacak.

Geçen hafta hizmet değişiminin acilen akabinde Reuters’ın yaptığı ankete nazaran TCMB Lideri Murat Çetinkaya’nın hizmetten alınarak getirilerin düşürülmesine daha sıcak baktığı belirtilen Murat Uysal’ın getirilmesinin akabinde bu ay nema indirimlerine başlaması beklenen TCMB’den indirim beklentisi yönetici değişimi öncesine nazaran 100 baz puan artarak 200 baz puana yükselmişti. 400 baz puanın üzerinde bir getiri indirimi yapmasının kurda bozulmaya neden olabileceği belirtiliyor. yandan nema indirim beklentisi tahvil piyasasında da getirilerde düşüşe neden oluyor.