Dolar ve Altında Son Durum Nedir?

Dolar ve Altında Son Durum Nedir?

19 Temmuz 2019 1 Yazar: Davut AKÇA

Dolarda neler oluyor? Doların yükselişinde yaşanalar olaylar ne? Dolarda ki yükseliş devam edecek mi? Son durumda dolar yatırımı yapılmalı mı? Altın yükselişi devam edecek mi? Altın almak mantıklı mı? Altın neden yükseliyor? Altın düşecek mi? Tüm bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz .

Dolarda Yaşanan Hareketlilik

Son zamanlarda ön plana çıkan dolar kuru birçok kişiye yeni meslek oldu. Doların ilk tepeyi görmesi Brunson kriziyle başladı. Kısaca olayı anlatmak gerekirse ABD’nin Türkiye’den  istediği Brunson’u, Türkiye’nin ajanlık faaliyeti göstermiş biri olarak kabul ettiği Brunson’u vermemesi ile ipler kopma noktasına geldi. ABD bu harekete karşılık ekonomik yaptırımlar uygulayarak doların zirve yapmasına sebep oldu. Daha sonra karşılıklı görüşmeler ve anlaşmalar sonrasında dolar 5. 20 bandına kadar geri çekildi.

Dolardaki son durum

Güncel hareketliliğe  bakılır ise ;Türkiye’nin S400 hava savunma sistemlerini alma anlaşmalarıyla ipler gene gerilmeye başlandı. ABD’nin s400 alınması sonucu Türkiye’nin F-35 savaş uçağındaki ortalığının sonlandırılması ve tekrardan ekonomik yaptırım uygulanılır denilmesinin ardından dolarda gene hareketlilik başladı. Bu hareketlilik doların 5.80 bandına yükselmesiyle neticelendi. Ardından yaşanan görüşmeler ve G-20 zirvesi vasıtasıyla yapılan konuşmalar ile dolarda bir miktar düşüşe yaşandı. Fakat S400 hava savunma sistemlerini almakta kararlı olan Türkiye’nin bu kararlılığı S400’lerin teslimat süresi yaklaşmasıyla beraber dolarda tekrar yaşanan hareketliliği bastırmada yeterli olacak mı ilerleyen günlerde belli olacak. S400 hava savunma sistemleri bu hafta içerisinde teslim edilmesi planlanıyor.

   Geçtiğimiz günlerde yaşanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanının değişmesi dolarda yukarı yönlü bir çıkışa sebep oldu. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya görevden alınarak yerine TCMB Başkan Yardımcısı olan Murat Uysal atandı. TCMB başkanı değişmeden önceki Cuma günü 5.60 bandında kapanan dolar değişimin ardından pazartesi itibari ile  güne 5.80 bandına yükselerek başladı. Gün sonlarında 5.70 bandına gerileyen dolar halen aynı seviyeyi korumaktadır.

Dolara ne olacak?

Rusya’nın bu hafta içerisinde teslimatını yapması beklenen S400 hava savunma sistemleri, teslimat sonucunda ABD  yaptırım uygulayacak mı? Ne gibi yaptırım uygulayacak? Merak edilen bir konu olarak Türkiye gündeminde tartışılmaktadır. Yeni TCMB Başkanı Murat Uysal para politikası araçlarını tarafız kullanacağı açıklaması biraz olsun dolardaki hareketliliği azalttığı söylense de dolar kurunda ciddi etkisi olamadı. Doların son durumda ne olacağı ise yapılacak son konuşmalardan sonra neticeleneceği söylenebilir.


Altında Yaşanan Hareketlilik

       ABD’ nin İran’ a uyguladığı ve her geçen gün daha da ağırlaştırdığı yaptırımlar. ABD’nin ülkemize Brunson yüzünden yaptığı yaptırımlar ve halen geçmeyen etkileri. Son zamanlarda yaşanan S400 hava savunma sisteminin alınması sonucu uygulanması beklenen yaptırımlar, altındaki son durumu çok büyük etkisi altında bıraktı. Brunson kriziyle beraber yaşananlar gram altında zirve yaşanmasına neden olmuştu. Bu kriz sonucu gram altın 270 lira bandını aşmıştı. Olumlu geçen görüşmeler yapılan anlaşmalar sonucunda gram altın 200-210 lira bandına kadar düşüşe geçmiş  ise de son zamanlarda yaşanan gelişmeler altını tekrar yükselişe geçirdi.

Altında son durum 

Ülkemize bu hafta gelmesi beklenen  s400ler karşısında ABD’nin uygulaması beklenen yaptırımların endişesi, Doğu Akdeniz’de  yaşanan gerginliklerin tırmanması, komşu devletimiz olan İran’a yapılan ağır yaptırımlar ve bizim İran’a yapmamız istenilen yaptırımların bizim uygulamamamız ekonomiye etki ettiği gibi gram altını da etkisi altında bırakarak altınının fiyatını yükselişe geçirdi. En  son yaşanılan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi olayı da eklenmesiyle beraber gram altında 270 lira bandına kadar yükselişin ardından yükselişe kısa bir ara vererek düşüşe geçti. Altındaki hareketlilik hızını kaybetmese de şu aralar altın gramı 250 lira bandında yatay seviyede hareketini devam ettiriyor.