Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

11 Temmuz 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Merhaba sevgili okurlarım. Yepyeni bir yazı dizisi ile yine sizinle birlikteyiz. Bu yazı dizimizde sizlere döviz kurlarını etkileyen faktörleri anlatacağız. Yatırımcı olarak döviz kurunu etkileyen faktörleri bilmeniz yatırım araçlarını doğru bir şekilde seçmenizi sağlayacak, kazançlı yatırım araçlarına yöneleceksiniz. Amacımız sizi bu konuda bilgilendirmek, yanlış yapmanızı önleyip doğru yatırım araçlarına yönelmenizi sağlamaktır.

  • Döviz Kurları Nelerden Etkilenir?

Eskiden döviz almak için döviz bürolarını aşındırırdık. Şimdi internet üzerinden haftanın 5 günü 24 saat döviz alımı yapabilirsiniz. İnternet üzerinden tüm döviz ürünlerini alıp satabilirsiniz. Birikimlerini değerlendirmek isteyen tasarruf sahipleri günümüzde birçok döviz kuru ile işlem yapmaktadır. Döviz kurlarını etkileyen unsurlar şunlardır:

  1. ARZ TALEP FAKTÖRÜ: Her ticari malın fiyatının belirlenmesinde arz talep faktörü etkilidir. Arz talep dengesinde yaşanan değişiklikler fiyatlarda dalgalanmaya neden olur. Bir ülkenin döviz talebi, ticari cari açığını temsil eder. Bir ülkede harcanan dövizler, ülkeye giren dövizden fazla olması durumunda cari açık ortaya çıkar. Bu durum ülkenin para birimini değersiz hale getirir. Arz faktörü talep faktörünü geçtiği noktada ise döviz kuru yukarı yönlü hareket eder.
  2. FAİZ ORANLARI: Faiz oranları dolar üzerinde etki yaratır. Faizlerin artacağı ihtimali doların yükselmesine neden olur. Faiz oranlarının yükselmesi döviz kurunu yukarı yönlü çeker. Dövizlerin faiz getirisi bulunur. Bu nedenle faizlerin cazip hale geldiği dönemlerde dövize olan talep artar. Dolara olan talebin artmasıyla birlikte altın fiyatları düşer. Altının faiz getirisi yoktur. Bu yüzden yatırımcılar dövizlere yönelir. Yükselen faiz oranları döviz kurlarının artmasına neden olur.
  3. ENFLASYON ORANLARI: Enflasyon oranları yükseldiği zaman üretilen malın fiyatı yurt dışına göre daha yüksek hale gelir. Böylece ithal mallara olan talep artar. Bu durum dövize olan talebin artmasına neden olur. Döviz kurunda yaşanan bir artış ithal malların fiyatını etkiler. Dövizde yaşanan yükseliş malların fiyatına yansır. Bu da ülke genelinde fiyat artışını getirir. Bu durumda ülkenin para birimi değer kaybedip döviz fiyatları yükselir.
  4. SİYASİ VE POLİTİK OLAYLAR: Siyasi ve politik gelişmeler döviz üzerinde etkilidir. Siyasi belirsizlik, iktidara olan güvensizlik, politikada yaşanan hareketlilik döviz kurlarını yukarı yönde etkiler. Döviz rezervlerinin güçlendiği döviz arzının yüksek olduğu zamanlarda kurlarda artış görülür.
  5. ÖDEME DENGESİ: Döviz kurlarının tahmininde ödemeler dengesi büyük önem arz eder. Bir ülkenin ödeme dengesi olumlu yönde hareket ediyorsa cari denge fazlası verir. Bu da uluslar arası rezervin artışına neden olur. Tüm bunlar ülke para birimini olumlu yönde etkiler. Ödeme dengesinin kötü olması cari açığa neden olur. Bu durumda ülkenin para birimi değer kaybeder.
  6. SERMAYE HAREKETLERİ: Sermaye hareketleri döviz kurlarını etkiler. Bankaların her ülkede şube açması para transferleri dışında işlem yapması uluslar arası para hareketliliğine işaret eder. Sermaye vadesi bu aşamada büyük önem kazanır. Uzun vadeli yatırım amaçlı sermaye ülke ekonomisine istihdam olarak olumlu etki yaratır. İstihdam verileri döviz üzerinde olumlu etkiye sahiptir. ABD ülkesinde yaşanan tarım dışı istihdam verisi beklentileri karşılaması durumunda dolar fiyatları yükselişe geçmektedir. Kısa vadeli hareketler ise beklenen karı hızlı bir şekilde sağladığı için bu durum döviz dengelerini bozmaktadır.

Döviz kuru bu 6 unsurdan etkilenmektedir. Yatırım yapmadan önce mutlaka bu 6 husus göz önüne alınmalıdır. Aksi takdirde döviz işinden kar etmeniz mümkün değildir. Piyasayı iyi analiz edip doğru yatırım aracını seçmelisiniz.