E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama

29 Haziran 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Merhabalar, bu makalemizde sizlere ücretsiz olarak e-devlet kredi notu sorgulama işlemini yapmanız için yardımcı olacağız. Öncelikle bildiğiniz gibi kredi notu puanı bankalar için önemlidir. Bankalar kredi notumuza bakarak bizlere kredi vermektedir. Bu kredi notu ile kredi alma oranınız belirlenmektedir. Kredi notunu bilmeyen kişiler için rehber tarzında bir makale yazmak istedik. Artık e-devlet üzerinden kredi notu sorgulama işlemi gelmekle birlikte e-Devlet Risk Merkezi Raporu Başvurusu yaparak sizde raporu alabilir ve inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama (Resimli Anlatım)

E-devlet kredi notu öğrenme işlemini yapmak isteyenler öncelikle bilmelidir’ki e-devlet hesabınızın olması gerekir. E-devlet hesabı olmayanlar PTT’ye giderek hesap açabilir ve şifrelerini alabilirler. E-devlet şifresini aldıktan sonra sizde artık rahatlıkla e-devlet üzerinden kredi notunuzu öğrenebilir ve hangi kredi notuna ne kadar kredi alabileceğinizi anlatacağız. E-devlet kredi notu işlemini hemen sizlere aşağıda nasıl yapacağınızı anlatalım.

  E-DEVLET KREDİ NOTUNU ÖĞREN

e-devlet kredi notu sorgulama 1

e-devlet kredi notu sorgulama #1

  • Eğer sizde e-devlet kredi notu sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız ilk olarak yukarıdaki butona tıklayıp e-devlet resmi sitesine gitmeniz gerekir.
  • Daha sonra giriş yapmanız için PTT’den aldığınız e-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapıyoruz ve sistemi giriş yap seçeneğine tıklıyoruz.
NOT: Her ay 1 adet ücretsiz rapor başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru tarihinden 1 ay sonra rapor başvuru hakkınız yenilenecektir. Raporunuzu, SMS bilgilendirmesi sonrası, bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.
e-devlet kredi notu sorgulama 2

e-devlet kredi notu sorgulama #2

  • Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi sizi yeni başvuru yapmanız için bir sayfaya gönderecektir. Bu işlemi her ay sadece 1 defa ücretsiz olarak kredi notu sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
e-devlet kredi notu sorgulama 3

e-devlet kredi notu sorgulama #3

  • Eğer sizde kredi notunuzu e-devlet üzerinden ücretsiz olarak sorgulamak istiyorsanız yukarıdaki resimde sizler için kutu içerisine aldığımız ve işaretlediğimiz yeri işaretlemeniz gerekmektedir. Bu sayfada 2 farklı sorgualama işlemi mevcuttur. Sizin seçeneğiniz “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” kutucuğunu işaretlemeniz gerekmektedir ve daha sonra Devam et butonuna tıklamanız gerekir.
  • Devam et dedikten sonra başvuru bilgileri kısmı çıkacaktır. Bu kısımda bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer yanlış ise e-devlet iletişim sayfasından bilgilerinizi güncellemenizi isteyebilirsiniz.

Başvuru Mesajı: Başvurunuz Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne başarıyla iletilmiştir. Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında “Başvuru Bilgileriniz” sayfasından raporunuza erişebilirsiniz.

E-Devlet Kredi Risk Raporu Örneği

E-Devlet Kredi Risk Raporu Örneği

Sonrasında böyle bir mesaj karşınıza çıkacaktır. Kredi notunuz telefonunuza SMS olarak gönderilecektir. Yada isterseniz e-devlet hesabından başvuru bilgileri kısmında bakabilirsiniz.

Sizlere bir diğer makalemizde ücretsiz kredi notu öğrenme ile ilgili bir makale yazmış bulunmaktayız. Eğer e-devlet hesabınız yoksa ise diğer farklı yollardan ücretsiz bir şekilde kredi risk raporunuzu öğrenebilirsiniz.

[ratings]