Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

12 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Investing.com – ABD uzun vakittir beklenen Aşama 1 ticaret mutabakatını Çin ile bu hafta imzalayacak ve 18 aydır hem finans piyasalarını karıştıran hem de global büyüme için bir mani olarak görülen ticaret savaşının bu mutabakat ile sona ermesi umut ediliyor. Dördüncü çeyrek kar periyodu Salı günü banka raporları ile başlıyor. Öte yandan, yatırımcıların dikkati Çin ve Alman GSYV olguları de dahil olmak üzere iktisat olgularında olacak.

İşte, haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

ABD ve Çin ticaret baltasını yakacak

Çin’in Başbakan Yardımcısı Liu He ABD ile aşama 1 ticaret itilafını imzalamak üzere Çarşamba günü Washington’a gidiyor. Süreksiz itilafa nazaran Çin, ABD’ye olan ithalatı üzerindeki vergilerin Aralık ayında artırılmasının askıya alınması ve Eylül vergilerinde de kısmi indirimler karşılığında ABD ithalatını artırma kelamı verdi.

Gelgelelim görüşmelerin bir sonraki aşamasının ne vakit başlayacağı meçhul ve her iki taraf da taahhütlerini konumuna getirmezse, ticari tansiyonlar yine alevlenebilir.

Çin iktisadına yansımasının kapsamı bu haftaki datalarda görülebilir. Salı günkü ticaret rakamlarının ithalat ve ihracatta artış göstermesi bekleniyor. Başkaca Cuma günü yayınlanacak olan Aralık GSY okuması için varsayımlar %6 büyüme yanında.

Banka kar raporları ufukta

ABD behre senedi piyasaları velev siyasi velev şirket karları ile ilgili olsun, makûs haberleri umursamadan rekor yüksekliklere oynamayı sürdürüyor. Ve Salı günü ABD bankaları ile başlayacak olan dördüncü çeyrek yarar periyodu sonrasında bunun değişmesi mümkün değil.

Refinitiv tahlili, arka arda 2. çeyreklik düşüş olarak pay başına karda %0,6 kayıp ile S&P 500 şirketlerinin düşünceli bir çeyrek geçirmiş olduğunu ortaya koyuyor. Bu, kısmen bir yıl evvelki güçlü bir çeyrekten ötürü lakin ayrıyeten ticaret savaşının darbesi nedeniyle güç ve endüstriyel kollardaki sürüklenmeden de kaynaklanıyor.

Bankalar daha uygununu yapabilir. JPMorgan (NYSE:JPM), Morgan Stanley (NYSE:MS), Goldman Sachs (NYSE:GS) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) birkaç gün içinde raporlama yapacak ve varsayımlar dal boyunca %11,2 nispetinde yarar büyümesini gösteriyor. Wall Street banka endeksi geçen yıl %36 sıçrama ile S&P 500’ün yararlarından bile yüksekti.

ABD dataları, Fed konuşmacıları

ABD’nin son pahalılık rakamlarının %2 olan pahalılık amacı ile koşut olması beklenirken, alışveriş merkezlerinin sert bir tatil periyodu geçirdiğine işaret eden anekdotsal kanıtların akabinde tatil devrindeki perakende satış rakamları yakından izlenecek.

Yatırımcılar sakin bir tatil periyodu sonrasında bir seri Fed yetkilisini dinleme fırsatı yakalayacak.

Boston Fed Lideri Eric Rosengren ve Atlanta Fed yöneticisi Raphael Bostic Pazartesi günü ekonomik görünümü tartışacak. Kansas City Fed Lideri Esther George Salı günü görünecekken, Philadelphia Fed’den Patrick Harker ve Dallas Fed yöneticisi Robert Kaplan Çarşamba günü konuşacak.

4. İngiltere için data manasında ağır bir hafta

Dördüncü çeyrek büyüme, ticaret, endüstriyel üretim, perakende satış ve pahalılık rakamları ile İngiltere iktisat takvimi için bu hafta ağır geçecek. İngiltere Bankası Başkan Mark Carney’in geçen hafta yaptığı açıklamada, iktisattaki zayıflık devam ettiği takdirde “daha çabuk bir karşılık” verme kelamı vermesinin akabinde, olgular yakinen takip edilecek.

Carney’in kendisi rastgele bir politik değişime nezaret etmeyecek – Ocak içtiması BOE başkanı olarak onun son içtiması.

11 aylık vadenin ticari bir ittifaka varmaya yetip yetmeyeceğine ait majör belirsizlik arasında, Britanya 31 Ocak’ta AB’den ayrılacak. AB tarafından halihazırda “imkansız” olarak reddedilmiş olan son tarih, ekonomik büyüme ve yatırımdaki rastgele bir toparlanmayı sınırlayabilir.

Alman GSYH rakamları

Euro Bölgesi’nin en büyük iktisadının imalat kesimindeki resesyon ile pres altında olduğu bir yılın akabinde, Almanya Çarşamba günü 2019 GSYH donelerini açıklayacak. Ekonomistler Alman iktisadı için %0,6 orantısı ile 2013 yılından bu yana en yavaş tempoda büyüme öngörüyor.