Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

5 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

EInvesting.com – The first full trading week of 2020 looks likely to be action packed with geopolitics firmly back on top of the market agenda after a spike in oil prices in the wake of the U.S. killing of a top Iranian commander. Investors will also be watching out for the first U.S. jobs release of the decade and fresh details on the phase 1 U.S.-China trade deal. Here’s what you need to know to start your week.

1.       Petrol tekrar harekete geçti

ABD yaptığı hava saldırısı ile İran’ın askeri bir önderini öldürerek Orta Doğu’da kuvvet tedarikine zarar verebilecek bir çatışma korkusunu artırdıktan sonra petrol fiyatları Cuma günü yükseldi.

ABD ham petrolü %3,2 artarken Brent %3,5 üzerinde artış gösterdi. Brent’in bu seviyeleri en son gördüğü Eylül ayında, Suudi Arabistan’ın ham petrol tesislerine yapılan taarruz ile fiyatlarda 30 yıl içindeki en büyük artış gerçekleşmişti. Petrol fiyatlarındaki bu artışın devam edip etmeyeceği, General Kasım Süleymani’nin öldürülüşüne karşı İran’ın misilleme yapıp yapmayacağına, ne hengam ve nasıl yapacağına bağlı.

ABD’nin İran’ı suçladığı ve İran’ın da bunu inkâr ettiği ataklara Riyad’ın karşılık vermemesinden ötürü, Eylül ayında petrol fiyatlarındaki artış kısa ömürlü olmuştu. Lakin artık, İran “şiddetli misilleme” tehdidini gerçekleştirirse, piyasada büyük hareketliliğe sebep olabilir.

2.       Jeopolitik risk primi

Analistler savunma paylarının üstün performans göstermesini, Kaynak verimleri üzerinde düşüş taraflı ağırlık ve inançlı liman dövizlerinde getiri beklerken, global piyasaları önümüzdeki günlerde ağırlık altında kalabilir.

Wall Street’in majör endeksleri Cuma günü rekor seviyelerden geriledi. S&P 500 beş haftalık kar silsilesine ara vererek %0,7 kaybetti. Orta Doğu’daki karışıklığın dışında, ABD imalat dalında beklenenden daha büyük bir daralma gerçekleşmesi de yavaşlayan ekonomik büyüme kaygılarını artırdı.

Milwaukee, Robert W. Baird’de piyasa stratejisti olan Michael Antonelli, “zayıf imalat aktivitesi pekişti ve jeopolitik bir kıvılcım yaşadınız” dedi. “Bu, piyasanın çokça alım hissiyatının tepesi.”

3.       ABD iş raporu

Son aylarda global piyasalardaki temel sorun, üretimdeki zayıflığın iş büyümesini vurup vurmayacağı. Fabrika aktivitesindeki zayıflığa karşın ABD’nin işgücü piyasası görece dirençli kaldı ve bununla bir arada güçlü fiyat artışı tüketici inancını destekledi.

ABD’de işsizlik nispeti %3,5 ile yarım yüzyılın en düşük seviyesinde olurken, 2019’un son iş raporu Kasım ayında 266.000 iş imkânı yaratıldığını gösterdi. Aralık iş büyümesinin 160.000’e düşmesi bekleniyor.

İşgücünün çizdiği fotoğraf ortaya koyuyor ki Lider Donald Trump’ın Çin ile olan ticaret savaşının, üçüncü çeyrekte %2,1 büyüme temposu sergileyen umumî iktisada tesiri çok çokça olmamış. İmalat işe alımları darbe aldı gelgelelim 15 Ocak’ta imzalanacak Aşama-1 ittifakına dair umutlar yüksek.

4.       Ticaret ittifakı

Yaklaşık iki yıllık kaygı siyaseti, dur-kalk müzakereler ve kısasa kısas gümrük vergileri, Lider Trump’ın belirttiği 15 Ocak’ta Pekin ve Washington’ın Aşama-1 ticaret ittifakını imzalayacak olması ile bitebilir. Ama Çin soruna dair sessiz ve yatırımcılar muahede metninin gerçekte ne söyleyeceğinden emin değil, global piyasalar diken üstünde.

Son günlerde Çin piyasaları optimist perakende satış doneleri, güçlü imalat ölçümleri ve merkez bankasının rezerv gereklilik nispetlerini düşürmesiyle yeni teşvik önlemlerinin bıraktığı gün batımının tadını çıkarıyor. Pekala ya sırada ne var? Pazartesi günkü hizmetler PMI olguları, Perşembe günkü pahalılık rakamları kadar değerli olacak. Salı günü Pekin’in savaşta toplanan 3 trilyon dolarının artmış ya da azalmış olduğunu gösteren merkez bankası rezerv doneleri açıklanacak.

5.       Brexit tasarısı

Britanya parlamentosu 7 Ocak’ta yine toplanıyor ve Başbakan Boris Johnson’ın Brüksel ile ortaklaştığı çıkış mutabakatını tartışacak. Tasarı Perşembe günü senatoya gidecek ve Johnson’ın 31 Ocak’ta “Brexit’i halletme” lafını alanına getirmesine imkan sağlanabilir.

Gelgelelim Aralık ayındaki 1,35 dolar olan yüksek seviyelerden 1,31 doların altına düşen sterlin için ittifaksız bir Brexit ihtimaline dair kaygılar hala pres ögesi. Parlamento muahedeyi onayladığı anda Britanya’nın AB ile ticari alakalarının gidişatı için devir başlayacak. 2020 sonuna kadar itilafa varılmazsa, sonuç, Britanya’nın rastgele bir ticari düzenleme olmaksızın AB’den ayrılması olabilir.

Bununla birlikte, ay sonuna kadar Brexit için bir adım atılma ihtimali ile sterlin, geçen yıl iktisat olgularına verdiğinden daha büyük reaksiyon verebilir. Pazartesi günü yayınlanacak olan İngiltere’nin Aralık ayı hizmet aktivitesine ilişkin son okuma için beklentiler, 50 puan altındaki daralma yerinde hafif bir artış tarafında. Çarşamba günkü konut fiyat doneleri de mülk piyasasının gücüne ait ipuçları sunabilir.

–Bu haberde Reuters’ın eği bulunmaktadır.