Emzirme Ödeneği Nedir? Detaylı Bilgi (2020 Güncel)

Emzirme Ödeneği Nedir? Detaylı Bilgi (2020 Güncel)

9 Şubat 2020 0 Yazar: Arslan Eseroğlu

Emzirme Ödeneği Nedir? Detaylı Bilgi (2020 Güncel)

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından annelere verilen süt parası İş Kanunu’nda emzirme deneği olarak geçmektedir. 5510 sayılı kanun gereği emzirme ödeneği 2008 yılında verilmeye başlanmıştır. Maalesef şu an için doğum yapan her anneye emzirme ödeneği bağlanmamaktadır. Bunun bir takım şartları bulunmaktadır. Emzirme ödeneği nedir? Detaylı bilgi (2020 güncel) vererek bu yazımızda aklınızdaki sorulara cevaplar sunacağız.

Öncelikle süt ödeneği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verildiği için SGK’lı olma şartı aranmaktadır. Bu ödeneğe başvurabilmek için doğum yapan kişinin sigortalı çalışan olması gerekmektedir. Eğer anne çalışmıyorsa eşinin sigortalı çalışan olma şartı aranmaktadır. Süt ödeneği sadece 4-A ve 4-B’li çalışanlara verilen bir yardımdır. Devlet memurlarına süt ödeneği çalıştıkları kurum tarafından bağlanmaktadır.

emzirme-ödeneği

emzirme-ödeneği

Emzirme Ödeneği Şartları

Emzirme ödeneğini kimler alabilir sorusunu daha detaylı cevaplandırmak için emzirme ödeneği şartlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • 4-A hükmünde çalışan SGK’lıların doğum tarihinden önceki 1 yılda en az 120 gün sigortalarının yatmış olması
  • 4-B hükmündeki esnafların da yine aynı şekilde son 1 senede 120 gün sigortalarının yatmış olmasının dışında herhangi bir SGK borçlarının da olmaması gerekmektedir. Bu söz konusu borçlara GSS primleri de dahildir.
  • Emzirme ödeneği alınacak bebeğin hala hayatta olması şartlarının sağlanması gerekmektedir.
  • İşten ayrılmak durumunda kalan SGK’lı çalışanların ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içerisinde çocukları olursa doğum tarihinden önceki 15 aylık süreçte 120 gün sigorta yatırma şartı aranmaktadır.

Emzirme Ödeneği Almak

Emzirme ödeneği almak için dilekçe hazırlayarak hastaneden aldığınız doğum raporuyla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunabilirsiniz. Süt parası bebeğin doğum tarihinden itibaren 5 yıllık sürede, sadece 1 kez yapılan bir yardımdır. Her ay maaş gibi düzenli ödenmemektedir. 5 yıl içerisinde başvurulmaması halinde süt parası yardımından yararlanma hakkı kaybedilmektedir.

2020 yılı süt parası desteği 200 TL olarak belirlenmiştir. Süt parası yalnızca ilgili kişi adına PTT’ye yapılmaktadır. Emzirme ödeneği sorgulamalarınızı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.