Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır ? 2020 Tüm Şartlar

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır ? 2020 Tüm Şartlar

9 Şubat 2020 0 Yazar: Arslan Eseroğlu

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır ? 2020 Tüm Şartlar

Her vatandaş gibi engellilerin de birçoğu devlet memuru olmak istemektedir. 657 sayılı devlet memurları hakkında çıkan kanunun 53.maddesi engelli memur alımını güvence altına almak için hazırlanmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan sayısının %3’ü engelli vatandaşlara ayrılmıştır. Hem engelli vatandaşlarımız hem de yakınlarının çoğu engelli memur alımı nasıl yapılır bilmemektedir. Zaman zaman engelli memur alımı şartları güncellense de başvuru için belli başlı aşamalar bulunmaktadır. Engelli memur alımı nasıl yapılır? 2020 tüm şartlar nelerdir öğrenmek için kılavuz niteliğindeki yazımızı okuyabilirsiniz.

Engelli Raporu Almak

Devlet memuru olmak isteyen engelli bireylerin öncelikle bir rapor alarak engelli durumlarını belgelemeleri ve çalışıp çalışamayacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından engelli raporu vermeye uygun görülen kamu hastanelerinden bu rapor alınabilmektedir. Hastaneye başvurmanız sonucunda ilgili birimlere yönlendirilerek fiziksel ve zihinsel engelinizle ilgili rapor hazırlanmaktadır. Hastaneye başvuru esnasında dilekçe, nüfus cüzdanı ve fotokopisi ile 6 adet vesikalık fotoğraf götürmeniz gerekmektedir.

engell-memur-nasıl-alınır

engell-memur-nasıl-alınır

Yapılan muayeneler sonucunda engelli devlet memuru olabilmeniz için %40 ve üzeri engelli raporu almanız gerekmektedir. Ayrıca bu raporla birlikte çalışabileceğinize dair belgeniz de olması gerekmektedir.

EKPSS

Devlet memuru olmak isteyen engelliler için ÖSYM tarafından Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Fakat herkesin sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır. Engelli memur işe alımları eğitim düzeylerine göre yapılmaktadır. İlköğretim ve ortaöğretim mezunu olan engelli vatandaşlar için noter huzurunda kura çekimi yapılmaktadır. Lise, ön lisans ve lisans mezunu engelliler için ise EKPSS uygulanmaktadır. Kura veya sınav sistemiyle engelli memuru alımları 2 yılda bir yapılmaktadır. Engelli memur alımının şartlarından diğeri ise 18 ile 65 yaş aralığında olmaktır. Bu yaş aralığındaki herkes istediği zaman engelli memur alımı için başvuruda bulunabilmektedir. Eğer bir meslek okulundan veya sanat okulundan mezun iseniz yaş sınırı 15’e inmektedir.

Bu yıl engelli memur alımı için EKPSS tarihi 26 Nisan 2020 olarak belirlenmiştir. EKPSS başvuruları ise 27 Ocak ile 12 Şubat 2020 tarihleri arasındadır.