Faiz indirim süreci ölçülü şekilde devam edecek

Faiz indirim süreci ölçülü şekilde devam edecek

16 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

2020 yılının birinci Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) getiri kararı açıklandı.

Para Siyaseti Konseyi (PPK), piyasaların beklentisi doğrultusunda bir hafta vadeli repo tefviz nema orantısını (politika faizi) 75 baz puan indirerek yüzde 12’den yüzde 11.25’e çekti.

Karar metninde ise en son yapılan aralık ayı içtimasına nazaran çok önemli değişiklikler bulunmuyor. Enflasyondaki güzelleşmenin devam ettiği yineleniyor.

Getiri kararı sonrası, dolar/TL kurundaki hareket ise sonlu kaldı. Piyasa öncesinde beklentileri fiyatladığı için kurda önemli bir harekete neden olmadı.

Küresel görünümdeki risk iştahının artması, Türkiye’nin risk priminin geçtiğimiz aylara nazaran daha da düşmesi ve enflasyondaki güzelleşmenin devam ediyor olması nedenleriyle Merkez Bankası’nın elinin rahatladığını belirten analistler, bundan sonra her ay bir içtima düzenleyecek olan PPK’nın daha hudutlu hamlelerle getiri indirim sürecini devam ettireceğini düşünüyor.

TCMB açıklamasını ve getiri indirimi makul

Açıklama metninde pahalılık seyrinin TCMB’nin 2020 varsayımıyla entegrasyonlu olduğu bedellendiriliyor. Bir evvelki metindeyse kestirim bandının alt haddine yakın bir gerçekleşme icmali vardı. Bu mealde, TCMB’nin enflasyondaki gerileme beklentilerinin sonlu ölçüde daha az ılımlı olduğu söylenebilir.

Metindeki icmalde başkaca, mevcut para siyasetlerinin hedeflenen dezenflasyon patikasıyla ahengini koruduğu kaydediliyor. Bu çerçevede TCMB açıklaması ve nema indirimini makul buluyoruz. Gelecek aylarda baz tesirleriyle sonlu yükselecek olan TÜFE de dikkate alındığında TCMB’nin sınırlanan getiri indirimi TL varlıkları olumlu etkileyecektir.

Enflasyon Birinci çeyrekte tek hane görülebilir

TCMB’nin getiride ölçülü bir indirim yapmasında ana etkenin pahalılık görünümündeki güzelleşmenin devam etmesi, pahalılık beklentilerinde umumiye yayılan düzelmenin sürmesi ve mevcut duruşun dezenflasyon patikasıyla koordinasyonlu olması olarak izah edilebilir.

Para siyaseti ana kurgusunun dezenflasyon temasına dayalı olduğu varsayımında, TCMB’nin önden yüklemeli getiri indiriminde hareket sahanın devam ettiği belirtilebilir. Yılın birinci çeyreğinde kuvvetle olası tek hane siyaset nemasına ulaşma ihtimalini yüksek olarak değerlendirirken, yılın birinci çeyreğinde 125 – 225 baz puan daha nema indiriminde hareket yeri olabileceğini düşünüyoruz. Bu süreçte Türk varlıklarında olumlu risk algısı devam ederken, memleket risk primi (CDS) 250 seviyesi altındaki hareketine devam etmektedir.

Bundan sonra enflasyondaki görünüm hamleyi belirleyecek

2019 yılında agresif bir halde getiri indiren Merkez’in 2020 yılında önden yüklemeli meydanının sonlandığını anlamak mümkün niyetindeyiz. Münasebetiyle bundan sonraki süreçte enflasyondaki görünüme bağlı olarak getiri hamlesini devam ettireceğini düşünüyoruz.

Küresel görünümdeki risk iştahının artması, Türkiye’nin risk priminin geçtiğimiz aylara nazaran daha da düşmesi ve enflasyondaki güzelleşmenin devam ediyor olması, Merkez’in elini rahatlatıyor. Hasebiyle bugünkü karar kurum olarak da beklentilerimiz doğrultusunda gerçekleşti. Tıpkı hengamda, majör merkez bankalarındaki gevşemeci adımlarda aslında Merkez’in karar verme sürecini daha da rahatlatıyor. En azından 2020 yılında başta Fed olmak üzere başka merkez bankalarından getiri artışına yönelik sinyalin bulunmaması da küresel konjonktürdeki olumlu havanın bir mühlet daha korunmasını destekleyebilir.

30 Ocak günü Merkez bu yılın birinci pahalılık raporunu yayınlayacak. Raporda pahalılık hakkında yapılacak revizyonlar ilerleyen süreçte izleyeceği yol haritası açısından da kıymetli.

Enflasyonda İndirimler azalan adımlarla devam edecek

Merkez Bankası beklendiği 75 baz puanlık getiri indirimi yaparken bu sefer piyasaları yanıltmadı. Son nema kararı sonrası indirimlerin azalan adımlar ile devam edeceğini düşünüyoruz. Piyasa reaksiyonuna bakacak olursak beklentiler dahilinde gelen karar sonrası kurda hafif taraflı aşağı hareket görebiliriz. Dolar/TL 5.85 seviyesini test edebilir.