Faiz İndirimi ve Faiz İndirimi Değerlendirilmesi

Faiz İndirimi ve Faiz İndirimi Değerlendirilmesi

30 Temmuz 2019 7 Yazar: Davut AKÇA

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yakın zamanda duyurduğu 4.25 puanlık faiz indirimi birçok insanın dikkatini çekmiş, ekonomiye yararının olup olmayacağını düşündürmüştür.

Faiz indiriminin ardından yatırımların çok daha kolay yapılabilir bir hal aldığı gerçektir. Son zamanlarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu çağrıyla faiz indirimi sonuç bulmuş oldu. Ardından da 4.25 puanlık bir faiz indirimi sağlandı. Daha da düşürülmesi gerektiğinin ve yakın zamanda da yapılabileceğinin düşünüldüğü faiz indirimi konusu özellikle yatırımcılar için önemli bir konu halini almış bulunmaktadır. Faizin düşmesiyle beraber paraya ulaşımın kolayca sağlanabileceği, yatırımcının da tüketicinin de bundan faydalanarak ekonomiye can vereceği düşünülmektedir.

Yeni Bir Faiz İndirimi Yolda mı?

Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamada faiz indiriminin bir yenisinin yılsonuna kadar gelmesi gerektiğini söyledi. %24 faiz oranının %19.75’e gerileyerek geleceğe dair güzel yatırımların çıkabilmesi için bir yol yapıldığının, aynı zamanda faiz indiriminin sadece yatırımcıları da değil, tüketicileri, üreticileri de ilgilendirdiğinden bahsedilebilir.

İş dünyası temsilcilerinin faiz indiriminin tek seferle kalmayıp, devamının gelmesi gerektiğini düşünmektedir. Ayrıca bu indirimin bir trend başlangıcı olması, durmadan bir yenisinin gelmesi gerektiğinin açıklamasını yaptı.

Faiz İndiriminin Getirdikleri

Faiz düştükçe ürün maliyeti bir azalış gösterecek böylece hem tüketicinin satın alma gücü can kazanacak hem de faiz düşüklüğünden yatırımcılar yararlanarak yeni yatırımlara kapı aralayacaklar. Bankalarda bulunan kredi faizlerinin de düşmesi gerektiğini ve sıranın bankalarda olduğunu belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Bankaların ellerini taşın altına koymasının zamanı geldiğini söyledi.

Politika faizinin 425 baz puan düştüğünün fakat piyasa faizinin de düşeceği anlamına gelmediği bilinmelidir. Kısacası enflasyon beklentilerinin, ileriki zamanda gerçekleşecek faiz beklentilerinin ve risk priminin tam olarak kesinlik kazanmamış olmasıyla beraber önümüzdeki günlerde faiz indiriminin getirdiklerini göreceğimizi söyleyebiliriz.

Faiz İndiriminin Ardından Fındık Üreticisine Müjde

Fındık fiyatlarına da taban fiyat getirildiği açıklamasıyla üretici bir nebze daha mutlu oldu. Taban fiyatın kaliteli kabuklu fındık için 17 TL olurken, Levant kaliteli kabuklu fındık için ise belirtilen taban fiyat 16.5 TL’dir.