Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

18 Aralık 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Findeks kredi notu sorgulama ve öğrenme hakkında bu bilgilere ihtiyacınız olacak. Yazımızda belirtilen konular findeks nedir, findeks kredi notu sorgulama, findeks raporu alma ve daha fazlasını barındırmaktadır. Banka: faiz karşılığı para alıp veren, kredi, iskonto ve kambiyo işlemleri yapıp değerli eşya saklamaya yarayacak kasalar kiralayan, ekonomik alanlarında farklı türde etkinliklerde bulunan finansal kuruluştur.

“Kısmi özerk” olarak tanımlanan bankalar BDDK tarafından denetlenir ve tepe noktasında başbakanlığa bağlıdır.

Kredi Nedir ve Nasıl Kredi Çekilir?

Etimolojik olarak Latince “creeder” kelimesinden gelen kredi bankacılıkta “itibar” anlamında kullanılır. Bu sebepten; bir bankanın itibarından faydalanarak ekonomik risk altına girilmesi aynı anlamda değerlendirilerek, terimsel olarak, ödünç alınan veya verilen mal yahut paradır.

Her banka kendi politikaları uyarınca ve kredinin türüne göre (ihtiyaç, konut, araç…) kredi vereceği kişi veya kurumlarda belirli nitelikler ve şartlar arar. Bu nitelik ve şartlar bankadan bankaya değişebilse de özde; bir ekonomik kuruluş olan ve kâr amacı güden bankanın, ödünç vereceği para veya malı hem geri alabilmeyi hem ödünç verme süresince “faiz” olarak adlandırılacak, kâr etmesini sağlayacak miktarı alabilmesini garantiye almayı amaçlar.

İstenen bilgi ve belgeler ve kredinin verileceği kişilerde aranan nitelikler bankadan bankaya değişiklik gösterse de talep eden kişide kontrol edilen ilk şey kredi notudur. Kredi notu düşük veya riskli kategoride olanların başvuruları direkt olarak reddedilir.

Kefilsiz Kredi Veren Bankalar 2020

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bireyin finansal kuruluşlar ile arasındaki tüm mali dengelerin, çeşitli analizler neticesiyle ortaya koyulmasıyla oluşan; 0 ile 1900 arasında değişen sayısal bir ifadedir.

Kişinin finansal sicilinin tamamının yer aldığı kredi notu, tüm finansal kurumların düzenli olarak rapor gönderdiği Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanarak, talep eden kurum veya kişiye sunulur.

Kredi Notu Öğrenme ve Nasıl Hesaplanır?

Güncel olarak kredi notunu doğru değerlendirebilen veri kaynağına sahip ve notu belirleyen tek yetkili kurum KKB tarafından kurulan FİNDEKS‘tir. Bankalar FİNDEKS sayesinde kişilerle ilgili finansal sicile ulaşarak, kişilerin, krediye uygun olup olmadığını değerlendirir.

Kredi notu, bankalarla olan ilişkinin analizi sonucu hesaplanır. Daha önce kullanılmış veya hâlihazırda kullanılmakta olan kredi veya kredilerin, kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenip ödenmediği, güncel limit-borç oranı, kredi kullanım sıklığı gibi etkenler kredi notunu belirleyen temel noktalardır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenebilirim?

FİNDEKS Kredi Notu öğrenmenin birden fazla yöntemi vardır. Son zamanlarda neredeyse tüm bankalar internet şubeleri ve mobil uygulamaları üzerinden, müşterilerinin kredi notlarını öğrenebilmelerine imkan veriyor.

KKB’ye bağlı FİNDEKS de kendi internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden isteyen herkese direkt olarak bu hizmeti vermektedir. FİNDEKS’in kendi güncel fiyatı 5.5 ₺+ KDV’dir; ancak bankaların sunduğu hizmetin ücreti değişiklik gösterebilir.

Kredi notunu sürekli olarak takip etmek ve kontrol altında tutmak isteyen kişiler için, daha uygun olması açısından, FINDEKS, belirli paketler oluşturmuş ve satışa sunmuştur.

“Klasik, Gold Takipçi, Gold Danışmanlık, Premium” olarak adlandırılan bu paketler kredi tutarınızı anında öğrenebilmenizi, güncel borç miktarınızın belirlediğiniz seviyenin üzerine çıkması veya güncel limitler toplamınızın belirlediğiniz miktarın altında düşmesi durumunda mail veya sms yoluyla “uyarı” hizmeti ve birçok avantaj daha içermektedir.

Bu sayede kredi notunuzu, güncel limitler ve borçlar toplamınızı sürekli olarak kontrol altında tutabilir ve anında müdahale şansına sahip olabilirsiniz.

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

Findeks kredi sorgulama yöntemini şöyle açıklayabiliriz;

İlk olarak https://www.findeks.com adresine girerek üyelik kaydı oluşturmanız gerekmektedir.

Daha sonra “Sık kullanılanlar” bölümünde bulunan “Findeks Kredi Notu” linkine tıklıyoruz. (https://isube.findeks.com/ers/anasayfa/findeksRaporlari/findeksSkoru.xhtml)

Bu sayfaya geldikten sonra isterseniz Risk Raporumu da istiyorum seçeneğini kullanarak ek olarak risk raporunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks kredi notu ve risk raporu öğrenmenin fiyatı 10.00 TL + KDV olarak belirlenmiştir.