Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2020

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2020

6 Aralık 2019 1 Yazar: Davut AKÇA

Bankalardan kredi almak isteyen fakat başvuru şartlarına uyum sağlamayan müşterilere yönelik kredi kullanımında kefil istemeyen bankalar farklı hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetler yalnızca bilinen şube bankaları ile değil internet bankaları üzerinden de sunulmaktadır.

Kefilsiz kredi kullanımı için bankalar gelir belgesi sunumu ya da herhangi bir gayrimenkul ipoteğini seçenek olarak sunabilmektedirler. Bu kapsam dışında kolay bir şekilde kredi almak da internet bankacılığı üzerinden sağlanabilmektedir.

Bu kredi hizmetlerinden en fazla yararlanmak isteyen müşterilerin; sigortalı çalışma olanağı olmayan, düzenli bir işi olmayan ya da önceki kredi kullanım sicillerinde problem olan müşteriler olduğu gözlemlenmiştir.

Kefilsiz kredi kullanmak isteyenler için ipotek kullanımı seçeneği de bankalar tarafından müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Herhangi bir konut ya da araç üzerinden gösterilen teminat, banka ödemeleri için garanti olarak bilinmekte ve böylelikle kefilsiz kredi kullanımı mümkün olmaktadır.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Günümüzde bankacılık sektöründe değişkenlik gösteren hizmetler sayesinde kredi kullanımı kolay olan bankalar ortaya çıkmaktadır. Bu bankalar hem bazı bankaların internet bankacılığı hizmetiyle sunulmakta hem de özel olarak kolay krediye yönelik çalışma yapan bankalar aracılığıyla sunulabilmektedir.

Kolay kredi imkanları ile bilinmekte olan bankalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Enpara.com
  • N Kolay Kredi
  • CEBTEB
  • Odeabank
  • ING Mini Kredi

Bu bankalar içerisinde şube olarak hizmet vermekte olan yahut şube olmaksızın internet üzerinden hizmet vermekte olan bankalar bulunmaktadır. Ödeme planlarının uygun olması yahut faiz oranlarının düşük olması sebebiyle hangi banka ile kredi kullanımı yapılacağı müşteriler tarafından tercih edilmektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Hem devlet destekli bankaların hem özel bankaların kredi kullanımında en çok gelir belgesi, maaş bordrosu gibi evraklar kredi kriteri olarak belirlenmektedir. Evrakların temini yapılmadığı durumlarda gelir belgesiz kredi kullanımı mümkün olmamaktadır. Gelir belgesi sunulamadığı durumlarda kefil yahut ipotek gerekliliği oluşmaktadır.

Gelir belgesi olmadan kefilsiz kredi kullanmak isteyenler için geçmiş dönem kredi kullanımları önemli kriter olarak bilinmektedir. Geçmiş dönemler içerisinde kredi kullanımları noktasında problem yaşayan müşteriler için bankalar kredi vermek istememektedirler.

Bankaların gelir belgesi olmadan kredi kullanmak isteyen müşterileri için sundukları hizmetlerin içeriğinde ipotekli krediler bulunmaktadır. İpotek olarak sunulan gayrimenkul teminatı sonucunda belirlenen limit banka müşterisine sunulabilmektedir.

Bir diğer kredi durumu ise müşterilerin aktif olarak devam eden gelirlerini resmi olarak belgelendirmeleridir. Örneğin kirada bir evi olan banka müşterisi bu durumu resmi olarak belgelendirdiğinde herhangi bir gelir belgesine ihtiyaç duyulmadan banka finansmanı sağlanabilmektedir.

Kefilsiz Evraksız Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar, şube bankalarının aksine dijital bankacılık üzerinden finansman sağlamaktadırlar. Evrak ve kefil olmadan kredi kullanımı yapmak isteyenler için hem mesaj yoluyla hem de internet bankacılığı yoluyla başvuru yapılabilmektedir.

Günümüz bankacılık anlayışı içerisinde güvenlik endişesi olduğu için bu bankalarda gerekli evrakların resmi evraklar olması gerekmektedir. Bu noktada oluşan hassasiyet ile şube bankalarında ise süreçler daha sıkı takip edilmektedir.

Fakat bazı bankalar eski müşterileri ile oluşan güven ortamı sayesinde evrak ihtiyacı olmadan da kredi temini yapabilmektedir. Bunun için bir banka ile çalışmış olmak ve bu bankanın ödemelerini problemsiz olarak tamamlamak önemli bir faktördür.

ING Mini Kredi ile Kefilsiz Kredi Kullanma İmkanları

Ülkemizde bilinen şubeleri olan ING Bank, müşterilerine kolay kredi imkânı sunmak adına yeni hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetler içerisinde, kefilsiz ING Mini Kredi müşterilerine farklı ödeme kolaylıkları ve vade seçenekleri sunmaktadır. Bu bağlamda, maksimum limiti 50.000 TL olan kolay kredi kullanımları mevcut olmaktadır.

ING Bank kredi örneklemi olarak; 10.000 TL tutarında kredi kullanmak isteyen banka müşterisi, 36 ay vadeyi seçtiğinde %1,09 oranındaki faiz tutarıyla birlikte aylık ödemelerini 350 TL olarak oluşturmuş olmaktadır. Bu vadeler 60 aya kadar uzanmakta ve faiz oranları noktasında da vadeler üzerinde değişiklik yapılabilmektedir.

Bankanın vade seçenekleri belirli kriterlere göre belirlenmektedir. Örneğin 30 aydan başlayıp 60 aya kadar vade seçeneklerinden birisini seçen müşteriler için %1,09 oranında bir faiz uygulaması yapılmaktadır. Buna ilaveten daha az olan vade seçenekleri içerisinde 12 ay ve daha düşük vade kullanımlarında faiz oranları %1,12-%1,13 gibi bir aralıkta belirlenmektedir.

En para ile Kefil Sunulmadan Kredi Kullanımı

Dijital bankacılık sistemlerinin içerisinde değerlendirilmekte olan En para kefilsiz kredi seçenekleri kolay kredi kullanımları için sunulmakta olan bir hizmet olarak bilinmektedir. Evrak ve kefil sunulmaksızın kredi ihtiyacı duyan müşterilere yönelik verilmekte olan bu hizmet günümüzde en çok tercih edilen hizmetler arasında yer almaktadır.

Gelir belgesi ya da ipotek gereği olmadan yapılan işlemler, bankanın şubesiz çalışmasına istinaden kredi kullanacak kişiye banka tarafından yönlendirilen bir uzmanın getirdiği sözleşme ile birlikte kredi başvuruları yapılmaktadır. En para kredi başvuruları, 30.000 TL’ye varan limit sınırı sağlamakta ve kullanılacak taksit seçenekleri de maksimum 60 aya kadar uzayabilmektedir. Bu taksit seçeneklerinde oluşan değişiklik faiz oranlarındaki değişikliği de beraberinde getirmektedir.

Bir limit üzerinden verilecek örnekte; enpara.com finansmanı ile 15.000 TL ve 60 ay vade seçeneği ile kredi kullanmak isteyenler için %1,45 oranında uygulanan faiz oranından hareketle aylık ödemeler 405 TL şeklinde oluşmaktadır. Banka üzerinden sağlanan finansman için ödeme planı kredi kullanımı öncesinde müşteriye yapılan bilgilendirme içerisinde yer almaktadır.

Dijital Bankacılıkta N Kolay Kredileri

Şube olmadan kullanılan bankalar içerisinde yer almakta olan bir diğer bankacılık işlemi ise kredi kullanımında N Kolay şartlarıolarak bilinmektedir. Evrak, şart ve kefil olmaksızın kredi kullanmak isteyen ve kredi finansmanına acil ihtiyaç duyan müşteriler için oldukça önemli bir hizmet olarak bilinmektedir.

Diğer dijital bankacılıktan farklı olarak N Kolay kredileri Aktifbank şubeleri ile birlikte yürütülmektedir. N Kolay bankacılık hizmetleri dahilinde belirlenen maksimum limit oranı 30.000 TL olarak belirlenmektedir. Bu tutar üzerinden farklı vadeler yapılabildiği gibi maksimum vade oranı olarak da 60 ay belirlenmektedir.

Şube anlaşması olmasına rağmen bir dijital bankacılık olması sebebiyle, kredi başvuruları diğer dijital bankalarda da olduğu gibi kargo üzerinden sağlanmaktadır. Başvuruya ait sözleşmenin müşterinin tarafına ulaşmasının ardından kargo ile zaman kaybı olmadan kredi başvurusu başlatmak mümkün olmaktadır.

CEPTEB Kolay Kredi Hizmetleri

Bilinen şube bankaları içerisinde yer almakta olan Türkiye Ekonomi Bankası da kolay krediler kapsamında kredide CEPTEB fırsatları hizmetlerini müşterilerine sunmaktadır. Kredi kullanımı için gelir belgesi temin edemeyen müşteriler için farklı teminat yolları ile kredi kullanımı, CEBTEB kredilerinde kolaylıklar içeren hizmetler ile mümkün olmaktadır.

Bankaların önemli hizmet alanlarından birisi olarak karşımıza çıkmakta olan kefilsiz kredi seçenekleri, şube olanaklarından farklı olması adına yeni bir birime ayrılmaktadır. Bu ayrım sayesinde banka müşterilerine verilen kredi olanaklarına yönelik hizmet yelpazesi de genişlemiş olmaktadır.

Banka kredi kullanım oranları örneğini sunacak olursak; CEBTEB ile kredi kullanımı yapılmak istendiğinde, 15.000 TL tutarında sağlanan finansman ile 60 ay vade ile ödeme seçeneği tercih edildiğinde %1,08 faiz oranı ile aylık ödemelerini 361 TL olarak müşteri ödeme planına yansıtılacaktır. Aylık taksit oranları ise seçilen vade seçeneklerinin yanı sıra oluşan faiz oranlarıyla da değişkenlik gösterebilmektedir.

Kefilsiz, şartsız kredi veren bankalar hakkında daha detaylı bilgi almak için Kredi ve Banka kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.