Halkbank’ta SMS ile gümrük vergisi ödeme dönemi

Halkbank’ta SMS ile gümrük vergisi ödeme dönemi

9 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Gümrük vergisi mükellefi firmalar ile mükellefleri ismine süreç yapan gümrük müşavirliği firmalarının yanı sıra Halkbank ferdî müşterileri de bu pratikten kolaylıkla yararlanabiliyor.

SMS ile Gümrük Vergisi Ödeme

SMS ile Gümrük Vergisi Ödeme tatbikinden yararlanmak isteyenlerin birinci olarak Halkbank bürolarından yahut Halkbank internet bürosundan bir kereye mahsus talimat vermeleri gerekiyor. Kullanıcılar verecekleri bu talimatta; ödemenin hangi hesaptan ve hangi cep telefonu numarasından gerçekleşeceğini bildiriyor.

Halkbank’ın SMS kanalından yapılan ödemelerde Nakit Idaresi Kredisi, Kredili Mevduat Hesabı ve Vadesiz Mevduat Hesapları kullanılabiliyor.

Açıklamada görüşlerine mahal verilen Halkbank Perakende Bankacılık Umum Yönetici Yardımcısı Hasan Tuncay, bu pratikle vergi mükelleflerine, işlerini yürütürken vakit ve maliyet avantajı sağlamayı amaçladıklarını belirterek, “Halkbank müşterilerinin sahip olduğu ayrıcalıkları artırmak üzere geliştirdiğimiz bu pratik ile müşterilerimize kıymetli bir kolaylık sağlıyoruz. Gümrük Vergisini SMS ile ödemek isteyen tüm müşterilerimizi Halkbank bürolarına yahut Halkbank İnternet Büromuza bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Halkbank ile Gümrük Vergisi Ödeme

Açıklamada verilen haberlere nazaran, borç ödemesi yapmak isteyen Halkbank müşterileri, talimatta bölge alan telefon numarasıyla borç sorgulaması yapmak üzere GVSOR yazıp bir boşluk bırakarak 16 haneli Gümrük Beyanname Numarasını 3401’e bildiri gönderiyor. Gelen yanıtta konum alan borç malumatları denetim eden kullanıcılar GVODE yazıp bir boşluk bırakarak borç sorgulamasını yaptığı Gümrük Beyanname Numarasını 3401’e bildiri atıyor ve müşterilerin talimatta belirttiği hesabından ödeme süreci kolay kolay gerçekleştiriliyor.