İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

18 Şubat 2020 0 Yazar: Arslan Eseroğlu

Birçok kişi, sıfır araç almak ister ve kredi çeker. Bu durum ikinci el araçlar için de geçerlidir. Günümüz vergi oranları ve araç pahalılığı sebebi ile birçok kişi, ikinci el arabalara yönelmektedir. Herkesin almak istediği araba için yeterli nakiti olmayabilmektedir. Bu durumda devreye bankalar girmektedir. Bankalar, sıfır araçlara kredi verdiği gibi ikinci el araçlara da kredi vermektedir. Durum böyle olunca ikinci el araba alacak kişiler, ikinci el araç kredisi nasıl alınır sorusunu sormaktadır. Yazımızda bu kredinin nasıl alınacağını ve detaylarını öğrenebileceksiniz. Sıfır araç için çekilen kredi ile bu kredi arasında küçük bir fark bulunmaktadır.

ikinci-el-araba-kredisi

ikinci-el-araba-kredisi

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır ?

İkinci el araç kredisi, sizin talep ettiğiniz miktar üzerinden verilmemektedir. Banka, aracın ikinci el olduğunu öğrendiği anda kasko değerine göre kredi miktarı belirlemektedir. Bu durumda kasko firması araç için ne kadar değer belirlerse, banka da bu değere göre kredi verecektir. Az önce bahsettiğimiz sıfır araç için çekilen kredi ile bu kredi arasındaki fark budur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu daha vardır. Bu konu; kredinin yüzdesidir. Örneğin; kasko firması, araç için 10.000 TL değer belirledi. Banka, bu değerin %70’i oranın kredi vermektedir. Alacağınız aracın fiyatı 100.000 TL’nin üzerindeyse, kredi kullanım oranı %50’ye kadar düşmektedir.

Ayrıca bankalar, bu kredi için başka şartlar da belirlemiştir. Birçok banka, kredi çekilecek araç için yaş sınırı koymuştur. Bu yaş sınırı, her bankada farklıdır fakat ortalama olarak 5 ile 10 yıl aralığında olan ikinci el araçlar için kredi çekilebilmektedir. Kredi notunuz iyiyse ve bankanız ile uzun yıllardır ilişki içindeyseniz, bu noktada banka tarafından destek görebilirsiniz.