İŞKUR İşsizlere Maaş Bağlanması Tüm Detaylar 2020

İŞKUR İşsizlere Maaş Bağlanması Tüm Detaylar 2020

24 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Bildiğiniz üzere İŞKUR, işsizlere maaş bağlamaktadır. Maaş için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar karşılandığında maaş bağlanması gerçekleştirilir. İŞKUR işsizlere maaş bağlanması tüm detaylar 2020 yazımızda yer almaktadır. İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır sorusuna da cevap vermiş olacağız.

İŞKUR İşsizlere Maaş Bağlanması Tüm Detaylar 2020

İşsizlik maaşı alabilmek için kendi isteğiniz dışında işsi kalmış olmanız gerekmektedir. Bunun yanında işten çıkmadan önce 120 gün boyunca hizmet akdine tabi kalmak, işin feshinden önce 600 gün işsizlik primi ödemiş olmak ve işin feshinden 30 gün sonra İŞKUR’a başvurmuş olmak. Bu şartları karşılıyorsanız, işsizlik maaşı için hak kazanabilirsiniz. İŞKUR başvurusu için resmi internet sitesini kullanabildiğiniz gibi bireysel olarak şubelere de başvuru yapabilirsiniz.

işsizlik-ödeneği

işsizlik-ödeneği

İşsizlik maaşı alan kişilere bazı hizmetler sunulmaktadır. Bu sayede kişilerin tekrar iş bulması hedeflenmektedir. İşsizlik maaşı için hak kazananlar, işsizlik ödeneği, yeni iş, sağlık sigortası primleri ve meslek edindirme eğitimden yararlanabilmektedir. Bu eğitimlerde meslek geliştirme ve yetiştirme eğitimi de verilmektedir.

İşsizlik maaşından vergi kesilir mi sorusu da sorulmaktadır. İşsizlik maaşından sadece damga vergisi alınmaktadır. İşsizlik maaşı, gelir vergisine tabi değildir.

İşsizlik ödeneği her ay düzenli olarak ödenmektedir. Her ayın 5’inde işsizlik maaşı alabilirsiniz. İşsizlik maaşını daha erken almak isterseniz, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapmanız gerekmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Miktarı

İşten çıkarılmadan önce 4 ay boyunca asgari ücret ile çalışan biri, 1.168,27 TL işsizlik ödeneği alacaktır.
İşten çıkarılmadan önce 4 ay boyunca 3.500 TL karşılığında çalışan biri, 1.389,37 TL işsizlik ödeneği alacaktır.
İşten çıkarılmadan önce 4 ay boyunca 6.000 TL almış biri, 2.336,53 TL işsizlik ödeneği almaya hak kazanacaktır.