İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Tüm Detaylar

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Tüm Detaylar

9 Şubat 2020 0 Yazar: Arslan Eseroğlu

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 Tüm Detaylar

4447 sayısı kanun gereğince sigortalı işsizlere belli şartların sağlanması durumunda işsizlik maaşı bağlanmaktadır. Ülkemizde çoğu kişi işsizlik maaşını bilir, almaya çalışır. Fakat bu kişilerin de birçoğu işsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı alma şartları nelerdir pek bilmez. Bu yazımızda size işsizlik maaşı nedir dahil, işsizlik maaşı nasıl alınır 2020 tüm detaylarıyla anlatacağız.

İşsizlik maaşı; aktif çalışma hayatını yeterliliği, sağlığı isteği ve yeteneği olmasına rağmen, herhangi bir kasıt unsurundan bağımsız sigortalı çalışanların işlerini kaybetmeleri durumunda bu süreçteki maddi kayıpları gidermek amacıyla İŞKUR tarafından belli bir süre karşıladığı geçici destektir. İşsiz kalan sigortalı çalışanlara bu süre içinde verilen geçici desteğe işsizlik ödeneği veya işsizlik maaşı denmektedir.

işsizlik-maaşı

işsizlik-maaşı

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

İşsizlik maaşı almak için tek şart sigortalı çalışan olmanız veya işten çıkarılmanız değildir. Sistem, kötü niyetli kişilerce sömürülmemek için kişilerin belli şartları sağlamasını beklemektedir. İşsizlik maaşı almak için uymanız gereken şartlar;

  • Öncelikle belirtilmesi gereken, işsizlik maaşına başvuru şartlarını karşılasanız bile işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurmak gerekmektedir. Bu başvuruları ister elektronik ortamdan isterseniz de kimliğinizle birlikte İŞKUR merkezlerinden yapabilirsiniz.
  • Kusur unsuru barındırmadan işten çıkartılmış olmak
  • İşten ayrılmadan önceki 4 ay boyunca priminin eksiksiz yatmış olması, eksiksiz prim günü
  • Son 3 yıl içerisinde en az 600 günlük sigorta priminin ödenmiş olması. (3 yıl çalıştıysanız eğer zaten 600 gün priminiz ödenmiş oluyor, bu madde en az 3 yıl çalışma şartı olarak da düşünülebilir.)

İşsizlik maaşı alanlar GSS kapsamında her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Yani bu kişilerin sigorta primleri İŞKUR tarafından ödenir. Fakat bu sigorta primleri emeklilik döneminde prim günü olarak saydırılamaz.

2020 Ocak itibariyle asgari ücret zammının ardından işsizlik maaşlarına da zam yapılmıştır. İşsizlik maaşı 2020 ücretleri en düşük 1.117 TL iken en yüksek 2.354 TL’dir.