Kara Listedeki Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar

Kara Listedeki Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar

9 Şubat 2020 0 Yazar: Arslan Eseroğlu

Birçok esnaf, eski zamanlarda yaşadığı finansal problemlerden dolayı bankalardan kredi alamamaktadır. Şu an güncel olarak maddi durumu iyi olan esnaflar, kredi puanları yüksek olmadığı için kredi imkanı bulamamaktadır. Durum böyle olunca kara listedeki sicili bozuk esnafa kredi veren bankalar hangileridir sorusu, birçok kişi tarafından fazlasıyla sorulmaktadır.

Kara Listedeki Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar

Bankaların hem bireysel hem de ticari kredi vermemesi, devleti hareket geçirmiştir. Devlet, bu anlamda KGF adı verilen, Kredi Garanti Fonu’nu çıkarmıştır. KGF sayesinde işletmeniz için finansman sağlayabilirsiniz. KGF, birçok esnafın hızlı şekilde kredi almasını sağlamaktadır. Bu sayede 10.000 TL’nin üzerinde işletme kredi almış ve 5 milyona yakın kredi sağlanmıştır.

kara-listede-olan-esnafa-kredi-veren-bankalar

kara-listede-olan-esnafa-kredi-veren-bankalar

Kredi Garanti Fonu, Halk Bankası tarafından sağlanmaktadır. Devlet, Halk Bankası ile anlaşmıştır ve Halk Bankası, 200.000 TL’ye kadar kredi verebilmektedir. Bu kredi için bazı temel şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar;
– İşinize daire oda kaydınızın olması,
– Ticari hayatınıza meslek odası tarafından belirlenen şekilde devam ediyor olmak,
– Oda kaydınızın en az 6 aylık olması, aranan ilk 3 temel şarttır.

Kara listede olan esnaflara kredi sağlayan 2 adet banka bulunmaktadır. Kredi başvurunuzu ilk olarak bu bankalara yapmanızı öneririz. Bu bankalar, diğer bankalara göre daha esnek olduğu için kredi verme ihtimali yüksektir. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, Burgan Bank ve ICBC’dir.

Belirttiğimiz bankalar bile size kredi vermiyor ise, tek yapmanız gereken; KGF’den yararlanmak veya KOSGEB’e başvurmaktır. Bu bankaların kredi vermediği ortamda, diğer bankalar kesinlikle kredi sağlamamaktadır. Kredi Garanti Fonu, devlet tarafından çıkarılan kanun ile verildiği için kredi alma şansınız çok yüksektir. Aynı zamanda şartları karşılıyorsanız, KOSGEB’e başvurabilirsiniz.