Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Doldurulur ?

Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Doldurulur ?

28 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Kira geliriniz varsa, mutlaka Kira Geliri Beyannamesi doldurmanız gerekmektedir. Bu işlem, birçok kişi tarafından bilinmemekte ve araştırılmaktadır. Bu neden ile Kira Geliri Beyannamesi nasıl doldurulur sorusu, karşımıza çıkmaktadır. Yazımız sayesinde beyannamenin nasıl doldurulacağını öğrenmiş olacaksınız.

Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Doldurulur ?

Kira Geliri Beyannamesi, hazır olarak bulunmaktadır. Gerekli bilgileri doldurmanız durumunda hazır beyanname ile işlem yapabilirsiniz. Hazır beyan ile işlem yapacaksanız, beyannamede yer alan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sisteme yanlış bilgi girişi olacaktır. Hazır Kira Geliri Beyannamesi için hazirbeyan.gib.gov.tr adresini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Bu adrese girdikten sonra sağ üst köşede yer alan ‘Sisteme Giriş’ butonuna tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza gelen ekrandan, sisteme nasıl giriş yapmak istediğiniz seçmeniz gerekmektedir. Bu noktada birçok seçenek bulunmaktadır. Sisteme kimlik bilgileriniz, e-Devlet şifreniz, varsa kullanıcı hesabınız, mavi kart bilgileriniz ve yabancıysanız yabancı kimlik bilgileriniz ile giriş yapabilirsiniz.

Bu sistemde yer alan bilgiler, Mernis tarafından alındığı sorunsuz olarak işleme alınmaktadır. Fakat yanlış bilgi olmaması için bilgileri kontrol etmeniz en doğrusu olacaktır. Sıfırdan beyanname doldurmak yerine, burada yer alan bilgileri değiştirerek kolay bir şekilde kira gelirinizi beyan edebilirsiniz. Bu sistemi kullanarak, yeni bir gayrimenkul girişi yapabilir ve başka kira geliri de çıkartabilirsiniz.

kira-geliri-beyannamesi-doldurma

kira-geliri-beyannamesi-doldurma

Aynı zamanda sistemde birçok vergi hesaplaması yer almaktadır. Bu sayede ne kadar vergi alındığı ve stopaj bedelinin ne kadar olduğunu görebilirsiniz.

Bahsettiğiniz hazır beyanname sayfasından sadece onay vererek ve ileri butonuna basarak, beyanname işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Son aşamada onay vermeniz durumunda, beyannameniz iletilecektir. Bu noktadan sonra Kira Geliri Beyannamesi kontrolü için takip numaranız üretilecektir. Yapılan işlemler ve detayları, takip numarası sayesinde öğrenebilirsiniz.