• %
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6185
  % -0,11
 • € EURO
  8,9036
  % -0,08
 • £ POUND
  9,7270
  % -0,04
 • ¥ YUAN
  1,1168
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,0990
  % -0,15
 • BITCOIN
  81820,613
  % 3,94
 • BIST 100
  1.119,56
  % 1,53

Kıyamet Saati Nedir? Bitcoin İle Nasıl Bir İlişkisi Var?

Kıyamet Saati Nedir? Bitcoin İle Nasıl Bir İlişkisi Var?

“Doomsday Clock” yani Türkçe tarifiyle “kıyamet günü saati”, 1947 yılında Chicago Üniversitesi’nde Bulletin of the Atomic Scientists mecmuasının başkan ekibi tarafından ortaya çıkarılmış olan sembolik bir saat olarak biliniyor. Saatin gösterdiği kısa vakit dilimi “few minutes to midnigth” yani “gece yarısına birkaç dakika kala” olarak bedellendiriliyor. Buradaki “midnight” yani “gece yarısı” teriminin nükleer yıkımı temsil ettiğini biliyoruz.

Saat 1947 yılında gece yarısına 7 dakikayı gösteriyordu ve çeşitli devirlerde saat küçük küçük ilerletildi. Son olarak 2017’de ise yarım dakika ileri alınarak 23:57:30’u göstermeye başlamıştı. Taa ki düne kadar…

Kıyamet Saati Hareket Etti Bulletin of the Atomic Scientists mecmuası dün “kıyamet günü saatini” biraz daha hareket ettirdi. Yapılan açıklamalarda saatin hareket etmesinin bir çok sebebi sıralandı. Bunlardan birinin de Bitcoin ve kripto para üniteleri olduğu söz edildi. Daha evvel mütehassısların tekraren lisana getirdiği üzere Bitcoin ve proof-of-work konseptiyle çalışan kripto para ünitelerinin kuvvet tüketimi çok üst seviyelerde. Münasebetiyle kimi mütehassıslara nazaran Bitcoin çok önemli noktada güç tüketimini ve iklim durumunu tehdit ediyor…

Bunların yanında Bulletin of the Atomic Scientists, teknolojik ilerlemenin yol açtığı global güvenlik ve iklim hususlarına odaklanan kar gayesi gütmeyen bir kuruluş olarak önümüze çıkıyor. Doomsday Clock birinci olarak başlatıldığında Japonya’da atom taarruzları şimdi yaşanmıştı ve 73 yıl önceydi. 73 yıl içinde çeşitli devirlerde ilerletilen doomsday clock dün; Ortadoğu’daki gerginliklerin artması, genç iklim aktivisti Greta Thunberg‘in öncülüğünde iklim değişikliğine olan ilginin artması ve Corona Virüsü salgını üzere sebeplerle bir defa daha ilerletildi. Bu son ilerleme sonrasında temsili kıyamet saatinin tam 00:00’ı göstermesine sırf 100 saniye kaldı…

Derhal İnanmayın, Kesinlikle Doğrulayın Kıyamet ile ilgili spekülasyonlar geçmişten günümüze daima insanlık tarihinde taraf alan ve tahminen de bölgesiz kaygıların yaşanmasına sebep olan söylentiler olarak nitelendirilebilir. Bunun en bariz örneğini tüm yerküreyle birlikte biz de Maya takviminin bitişi olduğu ve bunun da kıyamet günün bir işareti olduğu söylentileri ile 21.12.2012 tarihinde yaşamıştık. Velev tüm yerküreden Şirince’ye akın etmişti… Binaenaleyh bu üzere gereksiz kaygıya sevk edici söylemlere çok da kulak asmamak gerekiyor.

Bunun yanında kıyamet gününün yaklaşmasının sebeplerinden birinin Bitcoin olarak gösterilmesi üzerine kripto para ekosistemi de doğal olarak harekete geçti. Tanınan Bitcoin yorumcusu Peter McCormack, Bitcoin madenciliği ve PoW algoritmasının yıkıcı tesiri olduğu ile ilgili söylemlere Twitter üzerinden yanıt verdi. McCormack, neden Bitcoin savunucularının iklim değişikliğini ve tehdidini inkar ettiklerini merak ettiğini lisana getirdi ve şu lafları kullandı:

McCormack’in bu merakına karşılık “Bitcoin Tina”, “Çünkü temel bir inanç olarak Bitcoin savunucuları “Güvenme, Doğrula” bakış açısına sahipler. İklim değişikliği ile ilgili söylenenlerin çoğunluğu yarı gerçeği yansıyor. Hayattaki hiçbir şey külliyen tek taraflı değildir. Her şeyin değiş tokuşları vardır. Yalnızca tek bir taraf tartışıldığı devir birçok güvensizlik ortaya çıkar” laflarıyla cevap verdi.

Bitcoin Bu Söylemlerle Baş Edebilir Mi?

Bitcoin’in kuvvet tüketimi ve münasebetiyle iklim üzerinde büyük değişiklikler yaratma potansiyeli neredeyse ortaya çıktığından bu yana söz ediliyor. Fakat geliştirilen çeşitli pratikler, ve daha az güç tüketiminin olduğu mahallerin tercih edilmesi Bitcoin’in kuvvet tüketim seviyesini düşürüyor.

Aslında devrimsel teknoloji olarak nitelendirilen ve yerküre üzerinde global olarak birçok süreci kolaylaştıran ve ucuzlaştıran her durumda olduğu üzere Bitcoin’in de bir yandan büyük yararlar sağlarken bir yandan da büyük kuvvet tüketimiyle çözülmesi gereken bir sorunu ortaya çıkarıyor. Fakat çok çeşitli kurumlar bunun çözülebilir bir durum olduğunu ve Bitcoin’in yararlarının bahsi geçen zararları kapatacak güçte olduğunu söz ediyor.

Hasebiyle: Evet, Bitcoin 11 yıldır her zorlukla başa çıkabildiği üzere kuvvet tüketimi sorunu ile de başa çıkabilecek güce ve teknolojiye sahip…

Bu makale birinci olarak www.coin-turk.com üzerinde yaynlanmıştır