KOSGEB Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

KOSGEB Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

30 Aralık 2019 1 Yazar: Davut AKÇA

KOSGEB yani devlet destekli kredi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin öğrenilmesi herkes için yararlı olacaktır. Çünkü sistem üzerinde yapılan gelişme ve değişiklikler bazı vatandaşlara uygun düşmemektedir. Yapılan planlar kesin sonuç düşüncesiyle hareket edilip, son dakika çıkan pürüzler nedeniyle olumsuz sonuçlanabilir. Devamlı olarak gelişme kaydeden KOSGEB kredileri- artık çok daha geniş çapta hizmet vermektedir. Binlerce işletme sağlanan 220 milyon Türk Lirası sayesinde hayata geçmiştir. Kişilere sağlanan birçok kolaylıkla beraber ilk süreç her zaman için seçici davranılarak başlamaktadır. Yapılan en yeni güncellemeler ve bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Devlet Destekli Kredi Türleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekilmektedir?

Devlet destekli kredi türleri ve ödeme yapılan vatandaşlarda aranan özellikler, seçilen iş sahası ve talep edilen tutara göre farklılık göstermektedir. Özellikle 2019 yılına bakıldığında ev hanımlarından, büyük işletmelere kadar çok büyük rakamlar ödenmiştir. Yapılan araştırmalar ve verilen eğitimlerle birlikte çok hızlı şekilde işletmeler ekonomiye destek vermektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli 2 konu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi devlet tarafından sağlanması istenen kredilerin hangi alanda kullanıldığıdır. Seçilen sektör belirlenen kavramların dışındaysa başvurunuz geri çevrilecektir. KOSGEB’in imkan sağladığı iş kolları şöyle sıralanmaktadır;

  • İlk olarak karşımıza esnaf kredileri çıkmaktadır. Çok uzun zamandır küçük yada büyük esnaf için sağlanan kredilerden ülke ekonomisi kaliteli getiriler sağlamıştır. 30.000TL’ye kadar faizsiz kredi türleri belirlenmektedir. İşletmelerini büyütmek isteyenler için sağlanan kredilerde düşük faizlerle kişilere ulaştırılmaktadır. Bunun için gerekli evrak ve birikime sahip olunması aranmaktadır.

  • Hayvancılık yapanlar için devlet kredisi kullanmak son derece önemli ve bilinen bir türdür. Her türlü alanda yardım sağlanmaktadır. Mazottan, yeme kadar her detay düşünülmüş ve gelişim sağlanmıştır. Bu alanda ilgilenmek isteyen binlerce kişiye olanak sağlanmaktadır. En kolay ödeme yapılan türlerden birisidir.

  • İnşaat sektörüne sağlanan krediler de çoğu sektördeki kişi için fırsat bulma şansı oluşturmuştur. Nakit para ihtiyacı çeken müteahhitlerden yeni işe başlayan firmalara kadar gelişme kaydetmişlerdir.

En çok destek verilen bir diğer sektörse imalathanelerdir. Yaygın kullanılan veya talep görmeye başlayan ürünlerin piyasalara ulaşması sağlanmaktadır. İçecek gibi aşırı talep gören birçok gıda alanı bu fırsattan yararlanmaktadır. Yeni bir yer açmak isteyenler içinde oldukça makul koşullarda sunulan kredi türleri bulunmaktadır.

KOSGEB Kredilerinden Faydalanmak İçin Gerekenler Nelerdir?

KOSGEB kredilerinden yararlanmak için gerekli olan bilgi ve birikim yine merkezlerde anlatılan derslerde görülecektir. Burada bahsedilen başvuru yapmış olan kişinin ne oradan başarı göstereceğini ölçmektir. Yapılan düzenlemeler genel olarak kişinin iş becerisine ve kurslardaki başarısına göre şekil alacaktır.

Bu nedenle tartışmasız olarak talep edilen tutarın heba olmasını engelleyen bir CV ile kayıt yapılmalıdır. Değerlendirmenin negatif olmasını engellemek adına her türlü imkandan yararlanılması gerekmektedir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde otomatik olarak bir adım daha önde olmuş olunabilir.

KOSGEB Kredisi Kullanmak İsteyenler Nereden Başvuru Yapmaktadırlar?

KOSGEB kredileri başvurusu için yapılması gerekenlerin başında uygulamalı girişimci eğitimi alınması gerekmektedir. KOBİ’ler için bu kavram farklı olacaktır. Bu evreden sonra KOSGEB’e kayıt olabilirsiniz, resmi sitelerinden oldukça hızlı şekilde işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İkinci olarak merkez tarafından talep edilen evrakları bir araya getirmeniz istenecektir. Son olarak işletme kurmak adına başvurunun tamamlanması olarak sınıflandırılmaktadır. Devlet destekli kredi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğu hakkında bu tarz bilgilere sahip olmak oldukça zaman kazandıracaktır.

İLGİLİ KONU: Devlet Destekli Krediler Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?