Kredi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Alınır 2020

Kredi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Alınır 2020

10 Şubat 2020 0 Yazar: Arslan Eseroğlu

Kredi dosya masrafı, çıkarılan kanun ile geri alınabilmektedir. Bankalar, bu kanundan önce birçok kredi için dosya masrafı tahsil etmiş ve tahsil edilen bu miktarların tam olarak ne için alındığını belirtmemiştir. Tüketici’yi Koruma Kanunu’nun 4077 sayılı maddesine göre; 10 yıl geriye dönük olarak kredi dosya masrafı almak mümkündür. Çektiğiniz kredi tutarına göre, başvuracağınız kurum değişmektedir. Durum böyle olunca kredi dosya masrafı iadesi nasıl alınır 2020 şeklinde birçok soru sorulmaktadır. Hiç hız kesmeden bu sorunun cevabını vereceğiz.

Kredi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Alınır 2020

Her şeyden önce çektiğiniz kredi veya krediler için ne kadar dosya masrafı ödediğinizi belgelendirmeniz gerekmektedir. Kredi çektiğinize ve dosya masrafı ödediğinize dair belgeniz mevcut ise, işiniz daha kolay olacaktır. Dosya masrafından eminseniz tek yapmanız gereken; dilekçe ile bankanıza başvurmaktır. Çektiğiniz krediler için ne kadar kredi dosya masrafı ödediğinizi bilmiyorsanız, bankanız ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Bu durumda bankadan gerekli bilgileri isteyebilir ve belge şeklinde size gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bankalar, parayı ödememek ya da geç ödemek için bu isteğini reddebilir. Bu durumda Tüketi Hakem Heyeti’ne ilgili şikayeti iletmeniz gerekecektir. Tüketi Hakem Heyeti, tüketici lehine karar verdiği için bu karar ile kredi dosya masrafı iade işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

dosya-masrafı-iade-nasıl-alınır

dosya-masrafı-iade-nasıl-alınır

Kredi tutarına göre farklı kurumlara başvurmanız gerektiğinden bahsetmiştik. 2.320 TL’den az olan krediler için İlçe Kaymakamlığı’nda bulunan Tüketici İlçe Heyeti’ne başvurmanız gerekmektedir. 2.320 TL ile 3.480 TL aralığında kredi çektiyseniz ve dosya masrafının iadesini istiyorsanız, Tüketici İl Hakem Heyeti’ne başvurmanız gerekmektedir. Krediniz bu miktarlardan fazlaysa, Tüketici Mahkemeleri aracılığı ile dava açmanız gerekmektedir. Tüketici İlçe Heyeti, İlçe Kaymakamlığı’nda, Tüketici İl Hakem Heyeti ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüğü’nde yer almaktadır.