Kredi Kartınızdan İzinsiz Olarak Alışveriş Yapıldığında Yapmanız Gerekenler

Kredi Kartınızdan İzinsiz Olarak Alışveriş Yapıldığında Yapmanız Gerekenler

13 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Kredi kartlarından izinsiz alışveriş yapılması durumunda yapılabileceklerin bilincinde olmak çok önemlidir. Genel olarak bakıldığında milyonları aşkın vatandaşımız kredi kartı kullanmaktadır. Ancak ne kadar uzun zaman geçmiş olsa da kartların açıkları ve yapabileceklerimiz hakkında yeterince bilgi sahibi değiliz. Her ne kadar taksitli alışveriş, nakit taşımama ve diğer avantajlarından faydalansak ta güvenlik açısında hep bir sorunla karşılaşıyoruz. Yapılan harcamalar her ay yeniden tekrarlanıyor. Bununla beraber yaşanılan izinsiz kullanım ve hırsızlık problemleri katlanarak büyümeye devam ediyor.

Bankaların sunduğu kolaylıklarla birlikte ne gibi kredi kartı güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğinin bilinmesi gerekir. Karşılaşılabileceğimiz durumlara hazırlıklı olunması ve bununla beraber daha dikkatli hareket edilmesinde büyük yarar var. Konu hakkında yapılacak tüm çalışmalar kart sahibinin lehine olacaktır. Diğer taraftan gösterilmekte olan bazı bilgiler tamamen gelişim sağlanması ve değerlendirilmesi için şarttır.

Kredi Kartından İzinsiz Alışveriş Yapıldığında İlk Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kredi kartından izinsiz alışveriş yapılması halinde genel olarak kullanılmakta olan bankalarla acil irtibat kurulması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken durumun hemen fark edilebilir olmasıdır. Bunun için yapılacak birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunların başında telefonunuza gelecek olan mesajdır. Kendiniz alışveriş yaptığınızda onayınızın veya bilginizin olması gerektiği mesajların gelmesini talep edebilirsiniz. Böyle bir girişimde bulunmadıysanız ve başınıza böyle bir hadise geldiyse hemen bankanıza erişim sağlayın. Dakikalar içinde kartınızın bloke edilmesini sağlamalısınız.

Böylelikle devam edecek diğer harcamaların önüne geçmiş olursunuz. Sağlanacak olan desteğin hızlı olması için baskı kurun ve müşteri temsilcisinin sorduğu sorulara sakin ve seri şekilde cevap verin. Zaman konusu yaşanılacak farklı problemlerin önüne geçmek için çok önemli olacaktır.

Kredi kartlarında temassız özelliğinin oluşturduğu problemler sanıldığından çok daha fazladır. Kötü amaçlı kişiler toplu taşıma araçlarında elektronik cihazlarla kopyalama yapabiliyorlar. Bu aşamadan sonra kart bilgilerinizin tamamı karşı tarafın eline geçmiş olacaktır. Harcamalar ekstrelerde fark edilmezse uzun süreli para çekimleri sonucunda son derece tehlikeli durumlar oluşabilmektedir.

Kredi Kartından Yapılan Harcamaları SMS Olarak Öğrenmek İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Kredi kartından yapılan harcamalardan SMS yoluyla bilgi almak için 3 yol bulunmaktadır. Banka şubeleri işlem yapmak adına her zaman birinci sırada gelir. Çünkü en güvenli ve alınacak evrak için garanti gözüyle bakılacak noktalardır. Bu bilginin ulaşmaması durumunda ispatlamanız halinde bankanızı mahkemeye verme hakkına bile sahip olabilirsiniz. Diğer yöntemse telefon bankacılığıdır. Özellikle izinsiz kullanım, kayıp, çalıntı durumda ilk irtibat kurmanız gereken alandır. Aynı zamanda bilgilendirme konusunda da müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerine ulaşarak talep ettiğiniz işlemi halledebilirsiniz. Son yöntem olarak internet bankacılığı gelmektedir.

Ancak tüm bankaların web sitelerinden yapabileceğiniz bir işlem olup olmadığı kesin bilgi dahilinde değildir. Kontrol etmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartları İçin Ekstra Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Kredi kartı bilgilerinizin korunması için yapmanız gerekenler hayati önlemlerdir. Her ne kadar benim başıma gelmez dediğinizde bir anda karşılaşabileceğiniz durumlar olduğunu unutmayın. İlk olarak kartınızın üzerindeki bilgilerin görünmemesi için herkesin görebileceği yerlerde bırakmayın.

Kart bilginizin başkası tarafından öğrenildiğini düşünüyorsanız hemen şifre varyasyonlarını değiştirin. Bu işlemler çok kısa sürecektir. Kart bilgileriniz hiçbir zaman e-mail olarak istenemez telefona tuşlayarak isteniyorsa paylaşım yapın. Kredi kartlarından izinsiz alışveriş yapılması durumunda yapılabilecekleri aklınızda tutmanız tamamen kendi lehinize olacaktır.