Kredi Notu Nedir Ne Zaman Güncellenir Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nedir Ne Zaman Güncellenir Nasıl Yükseltilir?

12 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Kredi notunun güncellenme tarihi ve yükseltme yolları hakkında araştırma yapmak bankalarla çalışmak için son derece önemlidir. Çünkü bankadan kredi çekmek veya kredi kartı almak istediğiniz en çok dikkat edilen nokta burası olacaktır. Sağlanacak olan para miktarından ödeme yapılıp yapılmayacağını ciddi oranda yön vermektedir. Bilindiği gibi kredi çekmek milyonlarca kişinin kullandığı ve kullanmaya devam ettiğini bir bankacılık uygulamasıdır. Ekonomik şartlara bakıldığında herkes için bir anda 5.000 10.000 15.000 ve yukarısı oranında paralar temin etmek kolay olmayacaktır. Tam burada bankalar devreye girer ve temin edilmek istenen ödemeler için başvuru yapılır. Bankalar daha önceden bu kadar detaylı araştırma yapamıyordu. Ancak yıllar ilerledikçe sistem tek tuşla tüm banka sicilini ortaya dökecek noktaya ulaştı. Bu puanlama tablosu KKB yani Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılmaktadır.

Findeks Kredi Notu

Findeks Kredi Notu

Kredi Notu Nedir? Ne Kadar Sürede Güncellenir?

Kredi notu hakkında en temel bilgilere vakıf olmak birçok konuda yardımcı olacaktır. Özellikle kullanılmak istenilen kredi türleri için gerekli bilgiler kredi puanlama tablosu üzerinden devam etmektedir. Her sene bankalar para temin etmek isteyen kişilere zor koşullar sunmayı sürdürüyor. Şartların ağırlaştırılıyor olmasındaki asıl neden yapılan ödemelerin geri yapılamaması olarak biliniyor. Bu tarz sebepler bir araya geldiğinde artık bankalar ve finansal kuruluşlar ödeme yapacakları kişiler hakkında kendilerini güvence altına alacakları bilgilere ulaşmak istiyorlar. Bunu da sağlamak için kredi puanı sistemi geliştirildi. Başvuru yapan vatandaşların T.C kimlik numaraları sayesinde 1 dakika içinde ne ölçüde kredi sağlanacağı hesaplanabiliyor. Bu durum yine resmi merciler tarafından gerçekleştiriliyor.

Kredi puanı güncelleme zamanı 1 ay veya 45 günde bir gerçekleşmektedir. Çok detaylı şekilde yapılan bu değerlendirme oldukça hassas incelenmektedir. Kullandığınız kredi kartlarından çekeceğiniz nakit avanslar bile negatif yönde ilerlemeler yaşatmaktadır. Aynı zamanda yaptığınız başvuruların hepsi her şekilde notun düşmesine neden olmaktadır. Tüm bu bilgilere ulaşarak yapacağınız işlemler açısından daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kredi Notunun Yükselmesi İçin Neler Yapılması Gerekir?

Kredi notunun yükselmesi için yapılabilecekleri öğrenmeniz gelecek planlarınızı oldukça yakından alakadar edecektir. Özellikle kullanılan krediler ve kredi kartı ödemeleri tamamen konuya yön vermektedir. Anlaşmalı olduğunuz bankanın ödeme tarihlerini asla aksatmamız gerekmektedir. Borçlu kalmak tamamen aleyhinize olacak durumların başında gelmektedir. Genel olarak sistemin yenilen süresi 30 gündür. Bu süre zarfında kullandığınız kredi kartınızın ekstrelerini günü geçmeden yatırırsanız karşınıza çıkacak sonuç pozitif olacaktır.

Net olarak dikkat edilmesi gerekenlerin ilki olarak temin edilen paraların düzenli olarak geri iadesinin yapılması gelecektir. Bunu sağlarsanız otomatik olarak denge kalmış ya da yükselme elde etmiş olursunuz.

Kredi Notunu Negatif Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunu düşürecek etkenler tamamen yaşanılacak sorunların geri ödeme problemiyle olmayacağının bilincinde olunması gerekmektedir. Kullanılan alanların başında yine kredi kartları gelmektedir. Uygulanan sistem para hareketi olduğunda hemen düşüşe geçiyor. Her ne kadar bu durum tepki almış olsa da hiçbir değişiklik yapılmamaktadır. Diğer taraftan kredi çekmek için veya kredi kartı almak istediğiniz de kredi notunuzun yeterli olup olmadığına çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü her yapılan başvuru onay alsa da almasa da kredi notunu düşürecektir. Kredi notunun güncellenme tarihi ve yükseltme yolları kadar bu aşama da bankalarla çalışmak isteyenlere lazım olacaktır.

İlgili Konu: Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme