Kuantum Finans Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Kuantum Finans Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

8 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Kuantum hesaplama, bankaların risklerini daha hakikat bir halde ölçmelerine müsaade vererek Bitcoin’e yatırım yapmaları için ek fırsatlar yaratabilir.

Kuantum ve Bankacılık Bankacılık sahasındaki en büyük isimlerden kimileri, kuantum finans ortamında yeni bir araştırma yatırımı yapmayı hedeflediklerini doğruladı. Bankaların bu hamlesi, Google‘ın geçen yıl Sycamore işlemcisi ile “kuantum üstünlüğü” elde ettiğini doğrulamasının akabinde gerçekleşti. Bunun yanında her ne kadar bir tatbik olarak kuantum finansmanı birkaç yıl uzakta olsa da, tesirleri tüm finansal kesimde değerli olabilir.

Kuantum Finansmanı ve Bitcoin

Financial Times gazetesine nazaran, Goldman Sachs, JPMorgan Chase (NYSE:JPM) ve Citigroup temsilcileri kuantum finansmanına giriş yaptıklarını doğruladı. Öte yandan geçtiğimiz on iki ayn boyunca gerçekleştirilen donanım ilerlemeleri sebebiyle bahsi geçen şirketler yatırımlarını arttıcaklarını belirtiyor. Bu da kuantum hesaplamadaki gelişmelerin yakında hızlanmaya başlayabileceğini gösteriyor. Başkaca şayet büyük bankalardan biri, bu meydandaki gayri bankaların önüne geçmeyi başarırsa, bu kıymetli bir yarışma avantajı da sağlayabilir.

Bunların yanında şu anda bankalar, risk konumlarını kıymetlendirmek ve daima değişen piyasa koşullarına nazaran opsiyon fiyatlamasının doğruluğunu sağlamak hedefiyle çok sayıda haber süreç gücü simülasyonunu kullanıyor. Global finansal piyasalardaki hareket suratı göz önüne alındığında, bankaların koşullar tekrar değişmeden evvel rastgele bir hesaplamayı sonuçlandırmasının güçlükle bir durum olduğu biliniyor. Hasebiyle kuantum bilgisayarlar, klâsik makinelerden çok daha süratli karmaşık hesaplamalar yapabilme yetenekleri ile bankalar için bir oyun değiştirici olabilir.

 

Kuantum ve Bitcoin

Hem kuantum teknolojisi hem Bitcoin şimdi çok yeni hususlar olduğu için mümkün tesirleri tartışmak için şimdi erken. Gelgelelim bugüne kadar olan tartışmalar; Blockchain güvenliğinin kuantum bilgisayarlar tarafından tehdit edilip edilemeyeceği üzerineydi. Mevzuyla ilgili detaylı haberleri bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Ama kuantum finansın Bitcoin üzerindeki tesiri farklı bir tartışma konusunu oluşturuyor…

Devir ve temel fiyat ile birlikte volatilite, fiyatlandırma seçeneklerinde kritik bir faktör olarak önümüze çıkıyor. Kripto para piyasalarının birçoklarından daha volatil olduğu düşünüldüğünde, kuantum finansmanının ortaya çıkması, alım opsiyonu sunan borsalar için kıymetli olumlu tesirlere sahip olabilir.

Güncel Bitcoin fiyatına ulaşmak için TIKLAYINIZ.