Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Küçük Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

23 Haziran 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Küçük esnaf ve işletme sahiplerinin cevap aradığı soruların başında küçük esnaf kredisi nasıl alınır? sorusu gelmekte. Küçük esnaf kredisi nasıl alınır? sorusuna birbirinden farklı sonuçlara sahip olan cevaplar vermemiz mümkün. Küçük esnaf kredisi nasıl alınır sorusunun detaylı yanıtı için size özel hazırladığımız yazıyı son cümlesine kadar dikkatle okumanızı ve tüm sürece bu şekilde hâkim olmanızı öneririz.

Küçük Esnaf Kredisi Nedir?

Anlatımımıza ilk olarak küçük esnaf kredisi nedir? sorusuyla başlayalım. Küçük esnaf kredisi, yurtiçinde faaliyet gösteren ve genellikle yıllık bilançoları 1.000.000 TL’nin altında olan kişilerin bankalardan kullandıkları kredileri ifade eder. Küçük esnaf sınıfına giren kişiler, gelir ve gider tablolarını genellikle basit usulde ticari kazancı ifade eden işletme defteri hesap özeti üzerinden oluştururlar. Bu da gelirlerinin vergi matrahı açısından düşük tutarda olduğuna işarettir. Bu kişiler bankalardan ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi veya işletme kredisi kullanabilirler. Tüm bu kredi hizmetlerinin basit usulde ticari kazanç sahiplerine yönelik olduğu uygulamalar küçük esnaf kredisi olarak tanımlanır.

Küçük Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Küçük esnaf kredisi için gerekli belgeler özetle şunlardır;

  • Nüfus Cüzdanı
  • Son 3 yıla ait İşletme Defteri Hesap Özeti
  • Vergi Levhası
  • Noter Tasdikli İmza Beyannamesi
  • Bu belgelerle bankalara başvuru yaparak küçük esnaf kredisi almak mümkündür. Ayrıca bankanın talepte bulunması durumunda
  • başka belgeler de ibraz edilebilir.

Küçük Esnaf Kredisi Şartları

Küçük Esnaf Kredisi Şartları

Küçük Esnaf Kredisi Şartları

Küçük esnaf kredisi şartları, genel tablo itibarıyla bireylerin kullandıkları ihtiyaç kredileriyle ortaktır. Esnafların kredi talebinde bulunabilmeleri için en az 1300 kredi notuna sahip olmaları gerekir. Ayrıca vergi dairesinden ya da başka bir kurumdan talep edilmiş bir haciz araştırması da olmamalıdır. Haciz kaydının aktif görünmesi durumunda bankanın cevabı muhtemelen ret olacaktır. Bu kaydın kapatılmasının ardından yeniden küçük esnaf kredisi başvurusu yapılabilir.

En önemli küçük esnaf kredi şartlarından birisi de işletme defteri hesap özetinde zarar gösterilmemiş olmasıdır. Eğer küçük esnaf kredi başvurusunda bulunacaksanız muhasebe kayıtlarınızda son dönemi zararla kapatmamış olmalısınız. Vergi matrahının düşük tutulması adına bilerek zarar kaydı oluşturmak banka kredilerinde bir takım sorunlara yol açabilir.

Bankalar, küçük esnaflara kredi verirken genellikle temkinli davranmakta ve yeni alınan vergi levhaları üzerinden kredi vermemeye özen göstermektedirler. Vergi levhanızı yeni çıkardıysanız bankalardan kredi almanız pekte kolay olmayacaktır. Uzun yıllardır vergi levhası bulunan esnaflar ise kredi alma konusunda daha imtiyazlıdırlar.

Küçük esnafların çoğu, ticaretlerini çek ya da senet yoluyla yaparlar. Bu sebeple bankalar, küçük esnaflara kredi verirken bu kişilerin çek ve senet geçmişlerini de gözden geçirirler. Arkası yazılmış çeki olan esnafların bankalardan kredi kullanması neredeyse imkânsızdır. Yalnızca bu tür sorunların üzerinden belirli bir süre geçtikten ve kayda değer bir açıklamaya sahip olunduktan sonra başvuruların değerlendirilmesi mümkün olabilmektedir.

Küçük Esnaf Kredisi Başvurusu

Küçük esnaf kredisi başvurusu için yukarıda listelemiş olduğumuz belgelerle birlikte dilediğiniz bir bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca bankaların internet sitelerinden de küçük esnaf kredisi başvurusu yapılabilmektedir. Başvurunuzun olumlu bulunması durumunda kredinizi kullanabilir, bu kredileri şahsi ihtiyaçların karşılanmasında ya da işletmenizi geliştirmeye yönelik kullanabilirsiniz.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnaf kredisi veren bankalar denince Türkiye’de faaliyet gösteren tüm faizli bankaları ve faizsiz hizmet sunan katılım bankalarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu bankaların birçoğunun faaliyet alanında esnafların ayrı bir yeri vardır. Esnaf kredisi veren bankalar, kredi talebini detaylıca inceledikten sonra işletme defteri hesap özetindeki verilerden yola çıkarak kredi limiti açabilirler. Kullanılacak kredinin ticari faaliyete dayalı olası durumunda gayrimenkul ipoteği gibi teminatlar istenebilir. Bu noktada tüm inisiyatif, kredi verecek olan bankaya aittir. Ayrıca konu bankada mevduatınızın olması durumunda kredi talebiniz daha hızlı ve daha yüksek limitler dâhilinde sonuçlanacaktır.