Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama 2020

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama 2020

15 Şubat 2020 0 Yazar: Arslan Eseroğlu

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama 2020, araç vergi hesaplama 2020 ve MTV hesaplama 2020 aynı şeyleri ifade etmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamak için aracınızın tipini ve modelini bilmeniz gerekmektedir. Bu sayede ne kadar vergi ödeyeceğinizi net olarak hesaplayabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama 2020

964 TL’den başlayan vergiler 6.000 TL civarına kadar yükselmektedir. Bu noktada aracın yaşı, beygir gücü ve tescili, vergiyi etkileyen başlıca faktörler arasında yer almaktadır. 1 – 3 yaş ve 0 – 1300 cc aralığında olan bir araç, 964 TL Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemek zorundadır. 1801 – 2000 cc olan bir araç, 5603 TL Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyecektir. Durum böyle olunca araç sahipleri, Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl hesaplanır şeklinde sorular sormaktadır.

motorlu-taşıtlar-vergisi-2020

motorlu-taşıtlar-vergisi-2020

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplamak için vergi yılı, araç tipi, ilk tescil yılı, motor silindir hacmi ve aracın modelini bilmeniz gerekmektedir. Araç tipi seçeneğinde otobüs, kamyon, çekici, kamyonet, minibus, panelvan, motosiklet, otomobil, arazı aracı gibi seçenekler bulunmaktadır. Sizin vergi ödeyeceğiniz araç tipi hangiyse onu seçmeniz gerekmektedir.

Vergi hesaplaması dışında Motorlu Taşıtlar Vergisi ne zaman ödenir sorusu da sorulmaktadır. MTV, her yıl ocak ve temmuz aylarında ödenmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

– Motorlu Taşıtlar Vergisi, aracın tescilinden itibaren başlar ve aracın trafik sicil kaydı selinene kadar devam eder.
– MTV ödemeleri, Gelir İdaresi Vezneleri, Gelirler İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden ödenebilmektedir. Ayrıca bankaların ATM’leri ya da mobil bankacılık hizmetleri ile de vergi ödemesi yapabilirsiniz.
– Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni geciktirmeniz durumunda ceza ödemeniz gerekecektir. Bu ceza, aylık olarak hesaplanmaktadır. 1.000 borcu olan bir aracınız olduğunu varsayalım, bu aracın 3 ay MTV borcunu ödemezseniz 1.060 TL ödemeniz gerekecektir.