Pazartesi Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

Pazartesi Günü Piyasalarda Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gelişme

13 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Investing.com – ABD ve İran arasındaki çatışma dehşetleri yatıştığından, petrol bir ayın en düşük seviyesini gördü. ABD behreleri ve gelişen piyasa dövizleri, ABD-Çin aşama 1 ticaret muahedesinin imzalanmasını beklerken yükseldi. İngiltere umumî seçime gerçek süratle ilerlerken, iktisadı Kasım ayında küçüldü ve Ford Çin’de dehşetli bir 2019 yaşadı.

İşte, 13 Ocak Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler.

1. İran çalkalanırken, petrol 1 ayın düşük seviyesini gördü

İran rejimine karşı protestolar 2. günü olan Pazar günü memleket çapına yayılarak, ABD’nin Devrim Muhafızları kumandanı Kası Süleymani’nin suikastının tetiklediği istikrarsızlığın şimdi yolunu bulamamış olabileceğini gösteriyor.

Yönetici Donald Trump hafta sonu protestocuları destekleyen Farsça bir tweet attı ve rejimi amaç aldığı İngilizce öteki bir tweette ekledi: PROTESTOCULARINI ÖLDÜRME.”

Bununla birlikte ham petrol fiyatları bir çatışmaya ait tansiyonların başarılı bir formda ve sahiden yok olduğunu ortaya koyuyor. ABD ham petrol vadeli süreçleri bir ayın düşük seviyesi olan 58,71 doları gördükten sonra 59,04 dolarda sakin kaldı. Brent %0,1 düşüşle 64,94 dolara geriledi.

2. Pay senetleri yüksek bir açılışa işaret ediyor

ABD behre senedi piyasaları, ABD ve İran arasındaki bir çatışmaya ait global tasaların azalması ve ABD-Çin arasında Çarşamba günü imzalanacak ticaret muahedesi beklentisiyle yüksek açılmaya hazırlanıyor.

Dow 127 puan yükselirken, S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 %0,5 artış gösterdi.

Pazartesi günü çıkar ve olgu takvimi sakin olurken, piyasa Cuma günü yayınlanan zayıf iş raporunu düşünmeyi bırakarak JPMorgan (NYSE:JPM), Citigroup (NYSE:C) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) raporları ile başlayacak olan yarar devrini bekliyor.

3. Çin başta olmak üzere gelişen piyasa dövizleri yükseliyor

Çarşamba günü aşama 1 ticaret mutabakatının imzalanması öncesinde ekonomik görünümün güçlendiğine dair optimistlik arttıkça, Çin dövizi dolar önünde beş ayın en yüksek seviyesini gördü.

Resmi yuan, Lider Donald Trump’ın yeni vergi tehditleri ile ticaret savaşını körüklediği Temmuz ayından beri gördüğü en yüksek seviye olan 6,8883 dolara yükseldi.

Bu ticari yatışma gayrı gelişen piyasa dövizlerini de destekledi. Rusya’da ruble dolar önünde 20 ayın en yükseğini gördü. Ticari ve jeopolitik görünüm geliştikçe Endonezya rupisi, Türk lirası ve Hindistan rupisi geçen hafta dolar önünde %1,4 ila %2,0 arasında kar elde etti.

4. İngiltere GSYH’si Kasım ayında küçülerek nema indirimi umutlarını destekledi

Umum seçim öncesinde İngiltere iktisadı Kasım ayında beklenmedik bir küçülme yaşayarak, İngiltere Bankası’nın (BoE) getiri indirimi yapacağı beklentilerini güçlendirdi ve sterlinin bu yıl birinci defa 1,30 dolar altına inmesine neden oldu.

GSYH Kasım ayında %0,3 düşüşle, sakin kalacağı cihetindeki kestirimleri ıskaladı. Endüstriyel üretim ve imalat üretimi de zayıfladı. Bu datalar, iktisadın dördüncü çeyrekte külliyen küçülmesini engellemek için Aralık ayında %0,1 ila %0,2 büyüme yaşanması gerekeceği manasına geliyor.

Hafta sonu BoE’nin bir diğer siyasetçisi olan Gertjan Vlieghe, getiri indirimi için koşulların oluşmakta olduğunu söyledi. Vlieghe’nin açıklaması, BoE Başkanı Mark Carney ve para siyaseti komitesi üyesi Silvana Tenreyro’nun geçen haftaki güvercin değerlendirmelerini takip etti.

5. Ford Çin’de çöktü; Porsche kükrüyor

Ford Motor (NYSE:F) yerkürenin en büyük araba piyasası Çin’de korkun bir satış daha raporladı ve 2020 görünümünün çok daha berbat olduğunu söyledi. Ford’un geçen yıl Çin’deki satışları %26 gerileyerek 2016 yılında tepe yapan satışlarının yarısına yakın düşüş yaşadı. Bu yıl bölgesel pazarın küçülmeye devam etmesini beklediğini söyledi.

Öte yandan Financial Times raporuna nazaran, Nissan (OTC:NSANY), uzun devirdir ittifak halinde olduğu Fransız ortağı Renault’dan (PA:RENA) ayrılmak için beklenmedik durum planlarını çoğaltıyor. Bu haber Renault paylarının %2 üzerinde düşmesine sebep oldu.

Volkswagen (DE:VOWG_p) öbeğin bir kesimi olan Alman Porsche’dan daha uygun haberler var. Global satışlarının büyük nispette Cayenne ve Macan SUV talebinden ötürü %10 artarak 281.000’e yükseldiğini söyledi. Başkaca geçen yılın ortalarına gerçek tanıtılan büsbütün elektrikli Taycan’ın bu yıl satış ivmesini destekleyeceğini belirtti.