Ripple, ABD’li Teknoloji Devlerini Hisse Değeri İle Geride Bıraktı!

Ripple, ABD’li Teknoloji Devlerini Hisse Değeri İle Geride Bıraktı!

5 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Blockchain tabanlı ödeme firması Ripple, geçtiğimiz tarihlerde aldığı 200 milyon dolarlık yatırım ile 10 milyar dolar üzere ulaşılması çetin bir pahanın üzerine çıkmayı başardı. Tetragon‘un liderlik ettiği fonlama, Ripple’ı yalnızca en bedelli start-up firması yapmakla kalmadı ve buna ek olarak Nasdaq Kompozit Endeksi içerisinde de yukarı tırmanmasına yol açtı.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse o tarihlerde yaptığı açıklamasında şunları söz etti:

Ripple’dan Etkileyici Pay Senedi Piyasası Performansı Ripple nitekim de 2019 yılı boyunca inanılmaz yükseliş elde etti. ABD’nin en büyük behre senedi piyasalarından Nasdaq Kompozit Endeksi’ne baktığımızda, Ripple’ın firmaların %93’ünü arkada bıraktığını görebiliyoruz. Ripple, S&P 500 endeksindeki firmaların da %16’sını geçmeyi başardı. Ripple’ın geçtiği isimler arasında Under Armour, Whirlpool, Nordstrom, Alaska Air, Xerox ve daha birçok bilinen marka yan alıyor.

Ripple aslında uzun bir mühletten sonra XRP konusunda da bir prensip imza attı. Bu metnin kaleme alındığı an itibariyle XRP 8.469 milyar dolarlık bir yekun piyasa bedeline sahip. Ripple ise aldığı yeni yatırımlarla 2019 yılında birinci kere XRP’nin bedelinin üzerine çıkmayı başarmıştı. Ripple, elde ettiği bu kıymetle de yetinecek üzere gözükmüyor. Bu haberden de okunabileceği üzere firmanın 2020 yılı genişleme gayesi Brezilya olarak belirlenmişti.