Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

16 Temmuz 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Altın ve mücevher alanların aklına en sık takılan soru altının sahtesi nasıl anlaşılır. Yazı dizimizde sizi bu konu hakkında bilgilendireceğiniz. Almış olduğunuz altının gerçek mi sahte mi olduğunu anlamanızın birçok yolu var. Bu yolları sizler için derledik. Gerçek altını anlamanın yolları şunlardır:

  1. MIKNATIS YÖNTEMİ: Altın tek başına işlenmez. Başka madenler karıştırılarak ticaret metası haline gelir. Altının saflığı kullanılan malzemedeki altın yoğunluğunu ifade eder. Altın manyetik olmayan bir madendir. Bu yüzden mıknatısla çekilmez. Mıknatısa tuttuğunuz zaman altın mıknatısla etkileşime giriyorsa bu altın gerçek altın değildir.
  2. DAMGA YÖNTEMİ: Altınların üzerinde damga yer alır. Altının bir noktasında küçük bir marka ve patent damgası olur. Marka ve patent damgası bulunmayan altını satın almayın. Damga yoksa altın sahte olabilir.
  3. FİYAT: Altın fiyatları 3 aşağı 5 yukarı bellidir. Size çok ucuza altın satmak isteyen birisi muhtemelen sahte altın satmaya çalışıyordur. Altın piyasası genelde aynıdır.
  4. ISIRMA YÖNTEMİ: Altın yumuşak bir madendir. Kolayca şekil alabilir. Altına dişlerinizle baskı uyguladığınız zaman dişinizin izi çıkıyorsa o altın gerçek altındır.
  5. SES YÖNTEMİ: Altını sert bir zemine attığınız zaman tok bir ses çıkarıyorsa o altın gerçektir. Sahte altınlarda ses daha cılız çıkar.
  6. SERAMİK YÖNTEMİ: Seramik bir tabağa altın ile çizik attığınızda çizgi siyahsa altın sahtedir. Oluşan çizgi altın rengindeyse altın gerçektir.
  7. GÖRSEL İNCELEME: İlk olarak altını görsel olarak inceleyin. Parlaklık, patent damgası, altının üzerindeki tarih incelenmelidir. Üzerinde ayar yazmayan altın muhtemelen sahtedir.
  8. MİHENK TAŞI VE AYAR ASİDİ:  Bu yöntemi genelde kuyumcular kullanır. Altını mihenk taşına sürterek içerir. Meydana gelen çiziğin üzerine asit damlatılır. Asit damlatıldıktan sonra çizgi kayboluyorsa altın sahtedir.
  9. YOĞUNLUK YÖNTEMİ: Altın yoğunluğu yüksek bir elementtir. Diğer takılara göre daha ağırdır. Hassas terazi kullanarak aynı özellikteki farklı bir ürünle ağırlığını karşılaştırıp altının sahte olup olmadığı anlaşılabilir. Ağırlığı altın uzmanları daha iyi anlar.
  10. OKSİTLENME TESTİ: Bu yöntem gözleme dayalı bir yöntemdir. Altın takılar zamanla renk ve şekil değiştirebilir. Altın dış koşullardan etkilenmeyen bir elementtir. Bulunduğu ortamda hava, nem, toz gibi durumlardan dolayı oksitlenme ve renk değişimi göstermez.

Sahte altın vak’ası ile karşılaşmak istemiyorsanız altını sağlam firmalardan almalısınız. Sürekli alışveriş yaptığınız bildiğiniz kuyumculardan almalısınız. Altın aldığınız zaman kuyumcudan altının ağırlığı, fiyatını bir kağıda yazmasını isteyin. Uygun fiyata altın satan firmalara itibar etmeyin. Altın fiyatları bellidir. Çok düşük fiyata altın satılmaz. Altın bir yatırım aracıdır. Kimse size 1000 liralık altını 600 liradan satmaz. Altın alırken bilinçli olmak gerekir. Altın alırken yanınızda mutlaka altından anlayan bir yakınınızı götürün.