Senetle Araba Almanın Yolları

Senetle Araba Almanın Yolları

27 Temmuz 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Ülkemizde gün geçmiyor ki birçok araba alım ve satımı gerçekleşiyor. Kişiler ya kendi birikimleri ile ya da kimi zaman bankalardan kredi alarak araba almaları mümkün.

Tabii ki son zamanlarda artık bankaların uyguladığı faizler yüksek olduğundan ve kişiler buna katlanmak istemediklerinden dolayı artık bankalardan kredi alamıyorlar. Bundan dolayı kişilerin senetle araba almaları konusunda adımlar atılması kaçınılmaz hal almakta.

Peki, Senetle Araba Nasıl Alınır veya Senet ile Araba Alınır mı?

Belirtmeliyim ki senetle araba almak tamamen yasal ve bu anlamda kişiler mağdur olmaması için yapılan her işlemin açık olarak gerçekleştiği bir ticaret yöntemidir.

Senetle Araba Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle kişi almayı düşündüğü araba için istenilen tutarı kaç ayda ödemek istiyor ise o süre kadar vade hazırlanması gerekir. Fakat bankalarda sunulan aylık ödeme süresi senetli olacağı için biraz daha kısa tutulabilmektedir. Araç satın alacağımız kişi, ödeme vadesini uzun bir süre yapmak yerine 24 aya kadar da sarkıtmak isteyebilir.

Aracı senet ile satın alacak olan kişiler, genellikle galeri sahipleridir. Senet karşılığında yapılacak olan her işlemde dikkatli olunması öneriliyor. Çünkü galerici, ödeme yaptığınız ayların senedini size iade edecektir. Fakat ödeme yapmadığınız bir ay için ya da ödemeyi geciktirmeniz durumunda araç aldığınız kişi, sizden alacağını tahsil etmek için bankaya protesto çekebilir ya da senedinizi kırdırabilir.

Senetle Araba Alımında Sırasıyla İzlenecek Yollar

Bir araba beğenildi ve satın almaya karar verdiniz. İlk önce tabii ki araç kontrolleri yapılır ve bu kontroller yapıldıktan sonra satıcı ile yapacağınız anlaşmaya göre bir miktar peşinat alınabilir. Sonrasında sırası ile aşağıdaki süreç olur.

Aracı beğenirsiniz.

Satıcı olan kişiye aranızda yapılan anlaşmaya göre istenilen peşinatı verdiniz.

Aracın ruhsat devrini noter üzerinden tasdikli olarak almanız gerekir.

Satıcı olan kişinin, size verdiği aracın borcunuz miktarında satılamaz şeklinde bir haciz koymak durumu olacaktır. Bunun nedeni ise, alıcı olan kişi, aracı satıcıdan aldıktan hemen bir gün sonrasında satışa çıkarmasın.

Aracı senet ile alacağınız için bir nüsha satıcıda, bir nüsha alıcıda kalacak şekilde işlem yapılır.

Ödeme günü gelen senetlerin ödenmesi sonrasında ödediğiniz aya ait olan senedi alıp yırtarak imha etmelisiniz.