• %
 • AMERIKAN DOLARI
  7,6624
  % -0,02
 • € EURO
  8,9719
  % -0,18
 • £ POUND
  9,7692
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  1,1281
  % -0,28
 • РУБ RUBLE
  0,1007
  % 0,05
 • BITCOIN
  80301,285
  % 0,39
 • BIST 100
  1.096,16
  % 0,84

Silahlı Soyguncular Bitcoin ATM’sini Soydu!

Silahlı Soyguncular Bitcoin ATM’sini Soydu!

Bitcoin (BTC) ve umum olarak kripto para ünitelerinin hem popülerlikleri hem de bedelleri önemli bir artış yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Kişilerin kripto paralara erişimlerinin kolaylaştırılması için yerkürenin dört bir yanında hizmete sokulan Bitcoin ATM‘lerinin başı ise soyguncularla dertte.

Bitcoin ATM Soygunu! Sıradan banka ATM’lerine nazaran çok daha korunaksız alanlarda, küçük marketlerde ve tenha sokaklarda bile bulunan Bitcoin ATM’leri, son devirlerde soyguncuların en tanınan amaçlarından birisi haline geldi. ABD, Philadephia içerisinde gerçekleşen son vakada da bir Bitcoin ATM’sinin içerisindeki paranın iki soyguncu tarafından çalındığını görüyoruz.

Hırsızlar güpegündüz yaptıkları soygunda makineyi levye şekli demirlerle zorlayıp makinenin içerisindeki nakit para kasasına ulaşmayı başarıyorlar. Çok süratli gerçekleşen fiilde para kutusunu alan soyguncular tıpkı süratte bütün kameralara gözükerek marketten çıkıyorlar.

ATM cihazının Bitbox firmasına ilişkin olduğu belirlense de, şu an için ne kadar paranın çalındığı bilinmiyor. Philadelphia polisi ise bahis hakkında habere sahip olan kimselerin kendilerine külliyen bâtın bir halde ihbarda bulunabileceğini belirtti. İlgili medya direkt olarak Philadelphia polisinin kanalı tarafından YouTube üzerinde yayınlandı ve günahlıların her konumda arandığı belirtiliyor.

Bitcoin ATM’leri bu türlü durumlara maruz kalabilmelerinin yanı sıra, regülatörlerin yansıları yüzünden de güç günler yaşıyorlar. Birtakım ATM’lerin KYC kaideleri konusunda kâfi olmadığını düşünen finansal regülatörler, bunların kara para aklamak için kullanıldığını vurgulamakta. Buna karşın Bitcoin ATM’lerinin kripto paraları sıradanlaştırdığını sav edenler de mevcut.