Süt Parası Nedir Alma Şartları Nelerdir?

Süt Parası Nedir Alma Şartları Nelerdir?

11 Ocak 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Süt parası almak isteyen anne babaların bilmesi gerekenler her geçen yıl biraz daha şekil değiştiriyor. Temel olarak doğum parası ve süt parası hep bir birine karıştırılan ödemeler olarak karşımıza çıkıyor. Genel anlamda bakıldığında çocuk sahibi olan milyonlarca çift var. Zaman ilerledikçe ekonomik koşulların zorlaşması ve bazı düşüncelere göre çocuk yapılması adına maddi durumun mümkün olmaması devlet açısından oldukça sıkıntılı bir konuya dönüşecektir. Çünkü genç nüfus problemi tüm ülkede zaman ilerledikçe daha da ön plana çıkmaya başlıyor.

Gelecek nesil hakkında yaşanılan tereddüt ve diğer gerekçeler maddi yardımların artırılması sonucu ortaya koymaktadır. Böylelikle devlet tarafından sosyal güvence altında olarak çalışan tüm anne ve babalar gereken koşulları yerine getirmesi halinde ciddi rakamlara ulaşan emzirme ödeneği alabilmektedir. Bütün detayları ve ulaşılması gereken adresleri bu imkandan yararlanmak isteyen kişiler için bir araya getirmiş bulunuyoruz.

2020 Yılında Süt Parasıyla İlgili Yeni Bilgiler Nelerdir?

Kanunlara göre süt parası ödeneği sadece sosyal güvencesi olan anne veya babanın üzerinden bir kişiye ödenmektedir. Son yıllarda iyice değeri anlaşılan bu ödeme sistemi üzerinden milyonlarca aile oldukça kazançlı şekilde paralar temin etmektedir.

SSK’lı olmak bu ödemeyi almak için temel şarttır. Doğum parası üzerinden yapılan yanlışlıklara bu noktada dikkat edilmesi gerekmektedir. Doğum parası için bilinmesi gerekenlerin ilkiyse hiçbir sosyal güvence altında bulunulmamasıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her anne doğum yapması halinde o parayı elde etmeye hak kazanmış olacaktır. Ancak SSK’lı olmayanlar otomatik olarak bu haktan mahrum kalacaklardır.

Özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus eşler arasındaki resmi nikah olup olmadığıdır. Baba resmi nikah altında olmayan bir bayan üzerinden kesinlikle süt parası temin edemez. Bu durumda kanunda net olarak sabitlenmiştir. Diğer taraftan gösterilmekte olan çalışmalardan faydalanmak için sigorta süresi de oldukça önemlidir. Başvuru yapılması için çalışıyor olunması veya başvuru günün 120 gün önceden itibaren giriş yapılmış olması gerekmektedir.

Süt Parası Almak İsteyenlerden Neler Talep Edilmektedir?

Süt parası almak isteyenler için gereken koşulların yerine getirilmesi zorunlu bir durumdur. Bunun için yasalar dahil kişilerde talep edilen niteliklerin hepsinin harfiyen yerine getirilmesi gerekir. Çünkü binlerce lira ödemeler söz konusu olacaktır ve buna göre de hesaplamalar yapılmaktadır. İlk olarak çalışılsa da işten çıkılmışta olsa talep edilen miktar için öncelikle 4 aylık bir sigorta başlangıcı görülmektedir.

Koşullara uygun olunması ve diğer aşamaların sorunsuz tamamlanmasıyla birlikte 5 yıl içinde başvuru yapmanız gerekmektedir. Gayet makul görülen bu süre zarfının aşılması sonucunda hakkınızdan feragat etmiş olursunuz. Şuan konu hakkında bilgi sahibi olmayan birisi 2024 yılında başvuru yapma hakkını kaybetmiş olacaktır.

Emzirme Ödeneği Hangi Yolla Kişilere Ulaştırılır ve Nasıl Sorgulanmaktadır?

Emzirme ödeneği temin etme yolu olarak PTT kullanılmaktadır. Bu sayede kişilerin adına açılmış bir icra dosyası yada resmi kayıtlara dayatılarak paraya el konulması engellenecektir. Kayıtlarda kimin adı geçerliyse o isme ait T.C kimlik no üzerinden aktarım gerçekleşecektir. Ancak talep üzerine SGK ile anlaşmalı olan bankalar üzerinden de işlemler gerçekleştirilebilinir.

Paranın yatıp yatmadığını direk olarak E-devlet üzerinden sorgulayabilir ve bununla birlikte takip etme fırsatı bulabilirsiniz. Süt parası almak isteyen anne babaların bilmesi gerekenleri öğrenmeden işlem yapmaya kalkması oldukça zaman alacaktır.