TCMB ne kadar faiz indirebilir?

TCMB ne kadar faiz indirebilir?

21 Temmuz 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Artık konsensus noktasına yükselen “dolar değer kaybedecek” görüşü tersine, Dolar Endeksi haftayı 97.25 civarında kapatırken, Fed FOMC üyeleri arasında tartışma etkili oluyor. Temmuz’da olası faiz indirimi sonrasında nasıl bir yol izleneceğine daire tartışma sonuçlanamadı. Bu tartışma 25 Temmuz’da açıklanacak  TCMB PPK kararını da etkileyecek.

Reuters’de çıkan bir habere göre, eski guvernör Çetinkaya Saray’dan gelen “300 baz puan faiz indir” talebine direndiği için görevden alındı.  Eğer durum buysa, yeni başkan Uysal’ın en az 300 puan kesinti yönünde hareket edeceği düğünülebilir. Piyasalar bu boyutta bir faiz indirimine nasıl tepki verir?  Trump’ın Türkiye’ye CAATSA yaptırımı uygulamakta isteksizliği ön yüklemeli faiz indirimi görüşünü desteklerken, Kongre’nin yaptırım konusunda sürekli bastırması ve Fed’in Temmuz’da bir kez fazi indirip akabinde aylar sürecek bir bekleme ve veri takip sürecine geçmesi mütevazi ve temkinli  parasal rahatlama sürecinin uygun olacağına işare ediyor.  Reuters S-400 ve TCMB kararı arsındaki ilişkiyi anlatan şu haberi yayınladı:

Trump’ın yaptırımlar konusunda pozitif algılanan açıklamalarının ardından TL değer kazanırken, dolar/TL gün içinde dar bantta seyretti

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yaptırım konusunda yaptığı ilk açıklamaların olumlu algılanmasıyla TL dün akşam değer kazanırken, çelişkili açıklamaların ardından hafif bir düzeltmenin gözlendiği kur gün içinde yatay bir seyir izledi.

ABD ile ilişkilerin seyrini izleyen piyasalar asıl olarak TCMB’nin 25 Temmuz’da yapacağı PPK toplantısına odaklanmış durumda.     Analistler, kısa vadede piyasa için en önemli riskin TCMB’den beklenen faiz indiriminin miktarına yönelik belirsizlik olduğuna dikkat çekiyor. Öte yandan yabancı yatırımcıların artık fazla işlem yapmaması ve son dönemde yoğun alım yapan yerli bireysel yatırımcının dolar talebinin azalmasının kurda fiyatlamaların sınırlı kalmasına neden olduğu belirtiliyor.

Analistler TCMB’nin 400 baz puanın üzerinde bir faiz indirimi yapmasının kurda bozulmaya neden olabileceğini belirtiyor.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın göreve gelmesinin ardından yaptığı ilk açıklamanın para politikasında daha gevşeme yanlısı olacağına işaret ettiğini belirten ekonomistler, TCMB’den 25 Temmuz’da faiz indirim beklentisini 250 baz puana yükseltti.

Reuters’ın 25 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda %24  seviyesinde olan politika faizinin Temmuz’da %21.5 seviyesine çekilmesi, yılsonunda ise 600 baz  puan düşüşle %18 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Temmuz için beklentiler %19-23 yani 100-500  baz puan indirim aralığında şekilleniyor.

Reuters’ın görev değişiminin hemen ardından yaptığı ankette Temmuz beklentisi 100 baz puan  artarak 200 baz puana yükselmiş, yıl sonu için ise 425 baz puan seviyesinde oluşmuştu.

Işık Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, Trump’ın açıklamaları ile dün gerileyen  dolar/TL’de bu sabah itibarıyla yukarı ataklar olduğunu söyleyerek, “Trump’ın açıklamasının daha net anlaşılmaya başlamasıyla kurda düzeltmeler görüyoruz. Gelebilecek yeni açıklamalar da bugün kurda volatiliteyi artırabilir” dedi.

Önümüzdeki dönemde olası yaptırımların içeriğinin önemli olacağını, ekonomide likidite  sorununa neden olabilecek kararlar görülmezse TL’ye çok olumsuz yansımayabileceğini söyleyen Kavak, “Bu durumda piyasa kısa vadede TCMB’ye ve ne kadar indirim yapacağına odaklanacaktır. TCMB’den 300 baz puana kadar gelebilecek bir indirim hasarsız atlatılabilir ancak 400 baz puanın üzerindeki miktarlar ciddi bozulmaya neden olacaktır. Öte yandan ZK konusu da izlenecek” dedi.

Dolar/TL’nin 5.57 seviyesinin altına kalıcı gerilemesi halinde 5.30’lara hareketin başlayabileceğini belirten Kavak, yukarıda ise 5.78’in kırılmasının 5.92’leri hedef haline getirebileceğini belirtti.

Trump, yönetiminin Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri satın almasının ardından Türkiye’ye yaptırım uygulamayı değerlendirip değerlendirmediği konusunda net olmayan açıklamalar yaptı.

İlk olarak “Şu anda bu konuya (yaptırımlara) bakmıyoruz” yanıtını veren Trump daha sonra söz konusu adımın üzerinde düşünüldüğünü söyleyerek bu açıklamasıyla çelişen ifadeler kullandı.     Trump’a Ankara’ya yaptırımlara göz ardı edip etmediği sorulduğunda “Birçok sebepten dolayı çok çok zor bir durum. Dolayısıyla, bakıyoruz. Ne yapacağımızı göreceğiz” dedi.

Öte yandan ABD’li Cumhuriyetçi ve Demokrat Senatörler Trump’ın Rus ordusuyla iş yapanları  cezalandırmasını öngören yasaya uyması gerektiğini söyleyerek, Rusya’dan S-400 hava savunma  sistemi satın alan Türkiye’ye yaptırım uygulaması çağrısında bulunan tasarı sundular.

Bono-tahvilde son durum

Öte yandan faiz indirim beklentisi tahvil piyasasında da faizlerde düşüşe neden oluyor.     Tahvil piyasasında Cuma günü spot kapanışta %18.92, valörde son işlemde %18.97 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta %17.76 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta %17.56, valörde saat 1635’te son işlemde %17.68 seviyesindeydi.

Cuma günü spot kapanışta %17.22, valörde son işlemde %17.06 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün spot kapanışta %16.74 seviyesindeydi. Bugün ise spot kapanışta %16.20, valörde saat 1635’te son işlemde %16.09 seviyesindeydi.