Türkiye’nin ithalattaki durumu

Türkiye’nin ithalattaki durumu

22 Temmuz 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Türkiye Cumhuriyeti, ocak ayında 15,7 milyar dolar ile son 5 ayın en düşük ithalatını gerçekleştirmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı işbirliği ile oluşturulan ocak ayına ait süreksiz dış ticaret istatistiklerine nazaran, Türkiye’nin ihracatı ocakta geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 5,9 artarak 13 milyar 170 milyon dolar oldu.

Söz konusu periyotta Türkiye’nin ithalatı da yüzde 27,2 azalarak 15 milyar 673 milyon dolara kadar geriledi. İthalatta olan bu düşüşle birlikte Türkiye ocakta, Ağustos 2018 tarihinden bu yana en düşük ithalatını gerçekleştirmiş oldu.

Verilere nazaran, Türkiye’nin ocakta dış ticaret açığı yüzde 72,5 azalarak 2 milyar 503 milyon dolara geriledi.

“Dış ticaret açığı, 2019 ahir tekrar 50-55 milyar dolar bandına yükselebilir”

Tokalı, yıllık dış ticaret açığının 48,5 milyar dolar seviyesine gerilediğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yıllık dış ticaret açığının, büyüme suratında yavaşlama, altın ithalatında olağanlaşma, kuvvet fiyatlarının son devirlerdeki yukarı istikametli seyrine karşılık geçen yıla kıyasla ılımlı kalmaya devam etmesi ve kurdaki bedel kaybının gecikmeli tesirleri ile baz tesirine de bağlı olarak, düşüş trendini yılın 2. ve üçüncü çeyreklerinde de sürdürerek 35-40 milyar dolar bandına kadar inebileceğini varsayım etmekle birlikte, büyümede tekrar dengelenmenin belirginleşmesiyle yıllık dış ticaret açığının 2019 ahir tekrar 50-55 milyar dolar bandına yükselebileceğini öngörüyoruz.”

“Altın ve güç hariç dış açıktaki düzgünleşme süratle devam ediyor”

Petrol fiyatlarının, dış istikrardaki güzelleşmenin boyutu açısından kıymetli olacağını vurgulayan Tokalı, 2018’de aylık ortalaması 3,6 milyar dolar olan kuvvet ithalatının, aralık ayının akabinde ocakta da yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiğini ve ekim-kasım periyodunda petrol fiyatlarındaki yükselişin gecikmeli tesiriyle 3,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti.

Tokalı, “Artan jeopolitik riskler nedeniyle petrol fiyatlarında son periyotta gördüğümüz yükseliş eğiliminin devam edip etmeyeceğinin de dış istikrardaki güzelleşmenin boyutu açısından kıymetli olacağını belirtmek isteriz. Altın ve güç hariç dış açıktaki güzelleşme süratle devam ediyor. Mayıs ayından beri 12 aylık çekirdek açıkta düşüş eğilimi korunuyor. Nisan ahir 37,4 milyar dolara çıkan 12 aylık açık, 1,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen aylık altın ve güç hariç ticaret ziyadesi ile ocak ahir 3 milyar dolar seviyesinde. 2019 yılının birinci yarısında da düşüş eğilimini himayesini bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Dış ticaret açığında azalma eğilimi sürüyor”

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan da ithalattaki daralmanın hala devam etse de bunun ihracattaki artış ile dengelenmesinin sınırlandığının görüldüğünü tabir ederek, şunları kaydetti:

“İç talepteki daralma zati ithalata daralma olarak yansımış durumda. Buna ek olarak kurlarda düşüşün gerçekleşmesi ve ana ihracat pazarımız olan Avrupa yerindeki ekonomik yavaşlama ihracat tarafına olumsuz yansımış durumda. İhracattaki artışın yavaşlaması, cari süreçler istikrarı tarafında aralık ayında yine açık vermemizde tesirli olmuştu. Bu eğilimlerin motamot ocak ayı dış ticaret açığı rakamlarında da tesirini sürdürdüğünü görmekteyiz.” 

TÜİK’in sonuncu datalarının Ticaret Bakanlığı datalarıyla koordinasyonlu olduğunu, koşut gerçekleştiğini vurgulayan Erkan, dış ticaret açığında azalma eğiliminin sürdüğünü, bunun da cari açık tarafına yansımasının düşüş halinde görüldüğünü söyledi.

Bu sonuçlara göre dış ticaret açığı yüzde 72,5 azaldı