Yurt Dışındaki Bankalardan Kredi Almak

Yurt Dışındaki Bankalardan Kredi Almak

3 Eylül 2020 0 Yazar: Davut AKÇA

Ülkemizde BBDK kaydı olan bankalardan kredi notu sebebiyle kredi çekme işlemi başarılı olmayan insanlarımız yurt dışından kredi temin eden bankalara ya da finans kurumlarına yöneliyorlar. Aksi takdirde kredi notu dediğimiz puanlama sisteminin ülkemizde “Findeks” adı verilen kuruluşla sözleşmeli olan bankalar arasında bulunması ve Merkez Bankası tarafından kaydı bulunması sebebiyle yurt dışında vatandaşın sicil kaydı incelenmediği için bu bankalardan kredi çekebileceklerini düşünürler.

Yurt Dışı Kredileri Nelerdir?

Sadece yurt dışında olan bankalardan kredi almak, sanıldığı kadar da basit olmaz. Fakat vatandaşların ülkemiz dışında farklı bir finans kuruluşundan kredi alması uluslararası sözleşmelerin içeriklerine göre verilebiliyor. Merkez olarak yurt dışında bulunan ve ülkemizde hizmeti bulunmayan herhangi bir bankadan finansman kullanmak amacı ile danışmanlık hizmeti veren bir firmanın öncülüğünde yapılır. İnternet üzerinde bu hizmeti veren farklı birden fazla firma bulunur.

Türkiye’de Şubesi Bulunan Yabancı Bankalardan Kredi Kullanma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Yabancı bir kuruluşun bankası olmasına karşın, ülkemizde de BBDK’de kaydı bulunan ve orada hizmet sağlayan bütün yurt dışı bankalarından kişiye özel tüketici kredisi, işletme kredisi, konut kredisi ya da araç kredisi çekmek mümkün. Bu bankaların koşulları ve faiz oranları merkez bankaları yurt dışında olsalar da, imzalanan sözleşmeler gereğince Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu gereğince belirtilen şartlara göre sağlanır. Şuan günümüzde ülkemizde temsilciliği olan 50 tane hizmet veren yabancı banka mevcuttur.

Yurt Dışı Bankalarına Başvuru ve Değerlendirme Süreci Nasıl Olmalıdır?

Kredi başvurularının, yabancı alıcıları direkt olarak limit istediğiniz yurt dışında yerleşik banka kuruluşuna yapılır. Bankaya ise belirli kuruluş üzerinden iletim yapılır. Banka, kuruluş tarafından iletilen başvuruları, yabancı bankaların belirlenen limiti üzerinden, “DECD” gerekli mercilerine değerlendirilmek üzere yollanır.

Yurt Dışındaki Bankadan Kredi Çekmenin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle ihracatçıların yabancı alıcılarına, ürünlerinin paletlerinin yanında finansmanlarının paketlerini de sunabilmeleri için imkan sağlanır. Daha sonra yurt dışındaki yerleşik bankalar sayesinde yabancı alıcılara finans kaynağı sağlanır. Ve son olarak ihracatçıların satış kabiliyetleri arttırılır.

Yurt Dışındaki Bankalardan Kredi Çekmenin Şartları Nelerdir?

Öncelikli olarak ihracatın yapılacağı yerde, limit tahsis edilen bilinen bir bankanın olması ve ilgili mercilerin adına kuruluştan borçlanmaya kabul edilmesi gerekir. Daha sonra finansmana söz konusu ürünlerin ülkemizden onaylı olarak ihracının yapılması gerekir. Ve son olarak limit tahsis edilen yabancı kuruluşların limitlerini, kuruluşların bilançolarındaki değişikliği ve sahip olunan ülkenin ekonomik ve siyasi durumunu etkileyecek her bir durumu değerlendirerek belirli sürelerle güncellenir. Bu kapsamlar dahilinde, başvuru yapılacak tarihte yabancı bankanın ücret limitinin yeni ve yeterli miktarda olması gerekir.