Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

23 Haziran 2019 0 Yazar: Davut AKÇA

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

Taşıt kredileri, bireylerin bankalar aracılığıyla en sık başvurduğu kredi türlerinden biridir. Günümüzde peşin tutarın ödenmesiyle taşıt alımı, az rastlanan bir uygulama hâline gelmiştir. Bireyler, peşin paraları olsa dâhi bankalardan taşıt kredisi kullanarak bu ihtiyaçlarını karşılama yoluna başvurmaktadırlar. Taşıt kredisi denince ilk akla gelen bankalardan biri olan Ziraat Bankası, diğer kredi alanlarında olduğu gibi araç kredilerinde de profesyonelleşmiş bir banka olarak lanse edilmekte. Ziraat Bankası taşıt kredisi hizmetinden yararlanmak isteyenler, banka tarafından belirlenen şartları sağlamalarıyla birlikte hayallerindeki arabaya kolayca sahip olma şansı elde ediyor.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası taşıt kredisi için gerekli belgeleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Nüfus Cüzdanı ya da T.C Kimlik Kartı
  • Resmi Gelir Belgesi
  • Ücretli çalışanlar: maaş bordrosu ve SGK hizmet dökümü
  • Emekliler: emeklilik hesap cüzdanı
  • Esnaf ve şirket yetkili/müdürleri: vergi levhası, vergi beyannamesi ve imza sirküleri
  • Ek gelir sahipleri: Ek gelirlerini gösteren resmi belge
  • Çiftçiler: ÇKS Belgesi (çiftçi kayıt sistemi)
  • 0 km taşıt alımında proforma fatura
  • 2.el taşıt alımında ruhsat fotokopisi veya geçici tescil belgesi

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Şartları

Ziraat Bankası taşıt kredisi şartlarının başında yüksek kredi notu gerekliliği bulunur. Kredi, KMH ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli olarak yapılmasına ek minimum 1255 kredi notunuzun olması esastır. Kredi notunuzun daha yüksek olduğu durumlarda başvuru neticenizin olumlu yönde olması daha yüksek bir olasılığa sahip olacaktır. Ziraat Bankası taşıt kredisi hesaplaması maksimum 48 ay üzerinden yapılmakta olup 2.el araçlar için 5 yaş sınırı bulunmaktadır.

Hususi araç alımına yönelik sunulan Ziraat Bankası taşıt kredisi hizmeti, 0 km ve 2.el araçlar için kullanılabilir. Esnek ödeme seçenekleri, uygun faiz oranları ve avantajlarıyla tercih edebileceğiniz Ziraat Bankası, emekliler için de taşıt kredisi hizmeti vermekte. Taşıt kredisi ile satın alacağınız aracınız, kredi ödemeleri sona erene dek Ziraat Bankası rehini altında olacak, ruhsat ise yine sizin adınıza çıkacaktır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası taşıt kredisi başvurusu yapmak için Türkiye’nin dört bir yanında bulunan Ziraat Bankası şubelerinden birini ziyaret ederek kolay başvuru imkânından faydalanabilirsiniz. Ayrıca Ziraat Mobil uygulamasından, Ziraat Bankası ATM’lerinden, Çağrı Merkezi’nden ve ziraatbank.com.tr üzerinden de Ziraat Bankası araç kredisi başvurusunda bulunmanız mümkündür.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Ziraat Bankası’na taşıt kredisi başvurusunda bulunan tüketicilerin ilk merak ettiği sorulardan biri Ziraat Bankası taşıt kredisi başvurusu ne zaman sonuçlanır? sorusudur. Ziraat Bankası’na yapacağınız taşıt kredisi başvurunuz en geç 1 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Taşıt kredisi sözleşmelerinin imzalanması, araç devir işlemleri ve ödemenin karşı hesaba aktarımıyla birlikte toplam işlem süresi maksimum 2-3 gündür.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Hesaplama

ziraat bankası taşıt kredisi hesaplama

ziraat bankası taşıt kredisi hesaplama

Ziraat Bankası taşıt kredisi hesaplama işlemleri, güncel olarak aylık %2.19 faiz oranıyla yapılmaktadır. Aylık %2.19 faiz oranı üzerinden siz de Ziraat Bankası taşıt kredisi hesaplamasında bulunabilirsiniz. Bankanın faiz oranında değişikliğe gitme hakkı saklı olup bu oranlar, Aralık 2018 ile Ocak 2019 dönemlerini kapsamaktadır.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Masrafları

Ziraat Bankası taşıt kredisi masraflarından ilki kredinin %0.5’i oranında alınan dosya masrafıdır. Dosya masrafının yanı sıra kredi kullanımı öncesinde kredi müşterisine hayat sigortası yapılır. Hayat sigortası, kredinin vadesine, kredi müşterisinin yaşına, mesleğine ve genel sağlık durumuna göre hesaplanmaktadır. Ayrıca kredi öncesinde kasko sigortası yapılır ve kredi ödemeleri sona erene kadar her yıl düzenli olarak yenilenir. Kasko masrafı, kişinin kasko ve hasarsızlık geçmişine, plakanın bağlı olduğu ilin risk durumuna ve aracın özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Lüks araç sınıfına giren taşıtların kasko bedelleri, standart araçlara nazaran daha yüksektir.